Aktualności, Wyścig Solidarności, Z miasta|

Święto fanów kolarstwa szosowego zbliża się dużymi krokami. Już jutro, 30 czerwca 2022 r. (czwartek) – przez Jaworzno będzie przebiegał jeden z etapów 33. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków. Imprezie towarzyszyć będzie Mini Wyścig „Solidarności”, a także moc atrakcji na jaworznickim Rynku.

Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków przejeżdżał już przez nasze miasto cztery razy: w latach 2013, 2015, 2018 i 2020. W tegorocznym wyścigu „Solidarności” i Olimpijczyków wystartuje 25 zespołów z Polski i zagranicy, a trasa zawodów będzie liczyć w sumie 772 kilometry. Głównym organizatorem wyścigu jest Region Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność.

Jaworzno będzie jednym z miast startowych. Kolarze wyruszą z Rynku (start honorowy ok. godz. 13.00) i przejadą prawie 4 km pętlę honorową wokół Rynku. Po przejechaniu tego odcinka ruszą ze startu ostrego w kierunku Chełmka. Meta tego etapu zlokalizowana jest w Nowym Sączu.

Zamknięcie ulic w dniu wyścigu

W związku z imprezą wystąpią utrudnienia w ruchu. Już od samego rana niedostępne dla samochodów będą ulice Pocztowa, Zielona, Narutowicza, które od godziny. 6:00 do 14:00 będą zamknięte.
Peleton wystartuje z miejskiego rynku ok. godziny 13:00.
Następnie przejedzie pętlą honorową śródmieściem Jaworzna ul. Grunwaldzką, Insurekcji Kościuszkowskiej, Kołłątaja, Obrońców Poczty Gdańskiej, Słowackiego – po czym przejadą przez jaworznicki rynek i ulicami: Pocztową i Grunwaldzką przejadą w kierunku ul. Kolejowej, Leśnej, Moniuszki, Piaskowej, Młynarskiej, Chopina, Sulińskiego, Wygoda, Dąb skąd wyjadą z Jaworzna drogą na Chełmek.

Zmiany w organizacji komunikacji miejskiej PKM Jaworzno

Dotyczy linii: A, E, S, 303, 304, 305, 307, 312, 314, 319, 326, 344, 350, 367, 369, 370, 372

PKM Jaworzno informuje, że w związku z organizacją wydarzenia „Wyścig kolarski „Solidarności i Olimpijczyków” – Etap III Jaworzno – Nowy Sącz” w dniu 30 czerwca (czwartek) wprowadzone zostaną następujące zmiany w organizacji komunikacji miejskiej:

Od pierwszych kursów do godz. 15:00 zamknięte dla ruchu autobusów będą ulice: Narutowicza, Zielona i Pocztowa. Oznacza to brak obsługi przystanków: BIBLIOTEKA oraz ZIELONA przez linie: 304, 314, 319, 344.
Od godz. 13:00 do około godz. 13:30 nieprzejezdne będą dodatkowo ulice na trasie głównego wyścigu.
Autobusy oczekiwać będą na przejazd peletonu w miejscu wyznaczonym przez służby porządkowe, po czym kontynuować będą zaplanowane kursy z około kilkunastominutowym opóźnieniem. Kursy z przewidywanym postojem na trasie przejazdu wyróżnione zostały w internetowymi rozkładzie jazdy specjalnymi oznaczeniami. Ponadto wprowadzona zostanie zmiana trasy dla następujących kursów:

Linia A
Kurs z przystanku początkowego CHRZANÓW DWORZEC ZKKM o godz. 12:52 wykonany zostanie z pominięciem przystanków: URZĄD MIEJSKI oraz CENTRUM.

Linia E
Kurs z przystanku początkowego KRAKOWSKA PĘTLA o godz. 13:19 wykonany zostanie od przystanku LEOPOLD o godz. 13:30 z pominięciem wcześniejszych przystanków na trasie.

Linia 326
Kurs z przystanku początkowego CENTRUM o godz. 13:02 wykonany zostanie od przystanku SZPITAL o godz. 13:05 z pominięciem wcześniejszych przystanków na trasie.

Linia 350
Kurs z przystanku początkowego KRAKOWSKA PĘTLA o godz. 13:00 wykonany zostanie od przystanku LEOPOLD o godz. 13:11 z pominięciem wcześniejszych przystanków na trasie.

Służby mundurowe zabezpieczające trasę wyścigu, proszą o bezwzględne stosowanie się do poleceń i komunikatów. Trasa przez Jaworzno przebiega przez wiele osiedli mieszkaniowych, dlatego też w dniu 30 czerwca 2022 r. ważne dla mieszkańców będzie zaplanowanie podróży pomiędzy godziną 12:45 a 13:30, tak by nieświadomie nie stworzyć zagrożenia dla kolarzy.

Kolarskie emocje również dla najmłodszych

Tegorocznym zmaganiom zawodników w 33. Międzynarodowym Wyścigu Kolarskim „Solidarności” i Olimpijczyków towarzyszyć będą zawody dla młodych amatorów dwóch kółek. W czwartek, 30 czerwca o godz. 10:00 odbędzie się w naszym mieście 14. Mini Wyścig Kolarski „Solidarności”.
Szczegóły dotyczące konkursu dostępne na http://www.wyscig.com.pl/

Atrakcje towarzyszące na płycie Rynku

Wydarzenie jest też okazją do wzięcia udziału w wielu atrakcjach towarzyszących. Kibice, którzy znajdą się na jaworznickim rynku będą mieli okazję zobaczenia wystawy zabytkowych rowerów czy wielkoformatowej wystawy fotograficznej. Na miejscu będzie można przejechać się rikszą, zobaczyć jazdę bicyklem. Dla dzieci przygotowano dodatkowe atrakcje.

30 czerwca 2022 r. o godz. 12:00 odbędzie się koncert Orkiestry Dętej TAURON Wydobycie S.A, imprezie będzie towarzyszyć również oprawa muzyczna bębniarzy.

Comments are closed.