Aktualności, Transport i drogi|

We wtorek, 14 czerwca 2022 r. po raz kolejny odbyła się konferencja Miasta Idei, której głównym bohaterem było Jaworzno. Podczas tegorocznej debaty prelegenci dyskutowali na temat przemiany ul. Sienkiewicza, roli handlu w mieście i przyszłości tego typu miejsc. Debatę poprzedziły warsztaty, w których udział wzięli mieszkańcy Jaworzna.

Warsztaty rozpoczęły się od spaceru „badawczego” po „Kociej”, a następnie uczestnicy dyskutowali na temat wad oraz zalet ulicy. Zastanawiano się m.in. co można tu zmienić szybko, a co wymaga czasu, jakie funkcje ulicy muszą pozostać i czy da się wprowadzić nowe. Uczestnicy warsztatów – przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta, seniorzy, radni Rady Miejskiej oraz mieszkańcy miasta, wcielali się w role różnych przedstawicieli grup społecznych (m.in. dzieci, młodzieży czy osób starszych) i próbowali odpowiedzieć na pytanie, jakie bolączki i jakie korzyści oferuje ulica Sienkiewicza. Mieszkańcy wskazywali na nawierzchnię z kostki brukowej, brak toalety czy ławek do odpoczynku. Jako korzyści wskazano, że na Kociej można kupić dobrej jakości produkty od sprawdzonych sprzedawców i możliwość spotkania znajomych. 

Następnie odbyła się debata, w której udział wzięli Łukasz Kolarczyk, Zastępca Prezydenta Jaworzna, Teobald Jałyński, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury UM w Jaworznie, prof. Adam Polko i prof. Adam Drobniak z Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Paweł Podsiadło, dyrektor Zakładu Targowskich Miejskich w Katowicach. Wydarzenie prowadził redaktor Przemysław Jedlecki z Gazety Wyborczej w Katowicach. 

Dyskusję rozpoczął zastępca prezydenta Łukasz Kolarczyk, który mówił m.in. o wynikach przeprowadzonej pośród mieszkańców ankiety dotyczącej przyszłości ul. Sienkiewicza, w której zapytano kupujących, co ich przyciąga w to miejsce, właścicieli i najemców o ich problemy i siłę do zmian, a jaworznian o ich wolę, co do roli i charakteru miejsca, nowe funkcje oraz pomysły na zmiany. 

Następnie pan Paweł Podsiadło omówił temat strategii regeneracji targowisk. Pokazał jak można zmienić tego typu przestrzenie, by ulica funkcjonowała także po godzinach handlu. Rozmawiano również o regułach handlu targowego, o ile taka funkcja w tym miejscu powinna zostać. Dyskutowano też nad sposobami pobudzenia aktywności oraz samym wyglądem ulicy, a także zastanawiano się nad rolą miasta i przedsiębiorców w kreowaniu funkcjonalności takich przestrzeni. 

***

Konferencje Miasta Idei gościły już w naszym mieście kilkukrotnie. Do tej pory w ich ramach goście debatowali m.in. o polityce rowerowej w miastach, o rekomunalizacji usług komunalnych, o e-mobilności czy na temat tego, dlaczego miasta muszą inwestować w zieleń i rekreację.

Comments are closed.