Aktualności, Bezpieczeństwo, Rekreacja|

image_print

Po dwuletniej – pandemicznej przerwie wraca program skierowany do szerokiej grupy jaworznian – Akademia Bezpieczeństwa. Z warsztatów, prelekcji dot. bezpiecznych zachowań będą mogły skorzystać przedszkolaki, dzieci i młodzież szkolna oraz starsi – narażeni w ostatnim czasie na wiele niebezpieczeństw.

Bezpieczeństwo mieszkańców Jaworzna jest dla nas priorytetowym działaniem, dlatego też tak ważne jest dla Gminy wsparcie w działaniach Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, jaworznickich ochotników, Komendy Miejskiej Policji i Straży Miejskiej w Jaworznie. To dzięki ich zaangażowaniu i pracy na rzecz lokalnych społeczności jaworznianie czują się w mieście bezpiecznie, co wielokrotnie wskazywali w badaniach opinii publicznej – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Łukasz Kolarczyk. Skoordynowane działania wszystkich służb oraz Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Jaworznie, sprawiły, że kolejny raz mieszkańcy będą mogli skorzystać z szerokiej oferty zajęć profilaktycznych, pikników i wykładów związanych z szeroko rozumianą tematyką bezpieczeństwa. Służbom dziękuję za zaangażowanie, a mieszkańców serdecznie zapraszam do skorzystania z przygotowanej oferty wydarzeń.

Pierwszy piknik bezpieczeństwa odbył się w minioną sobotę, 28 maja 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 9. Na najmłodszych czekało mnóstwo atrakcji, m.in. pokazy sprzętu i umiejętności funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji, strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży pożarnych oraz funkcjonariuszy Straży Miejskiej.

Kolejne pikniki odbędą się:

  • 2 czerwca 2022 r. (czwartek), o godz. 16:30 – Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Kochanowskiego,
  • 10 czerwca 2022 r. (piątek), o godz. 16:00 – Szkoła Podstawowa nr 17 im. Polskich Noblistów.

Podczas trwania pikników organizowana jest nauka udzielania pierwszej pomocy i prelekcje nt. bezpiecznych zachowań, rozdawane są także ulotki, upominki i gadżety dla uczestników imprez. W piknikach biorą udział również przedstawiciele Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaworznie, którzy przekazują uczestnikom wydarzenia m.in. wiedzę dotyczącą przeciwdziałania uzależnieniom, a także organizują konkursy i zabawy służące wskazaniu jak spędzać wolny czas, nie nudząc się, a zarazem nie próbując korzystać z niebezpiecznych substancji – używek dopalaczy, alkoholu czy narkotyków.

Odpowiadając na coraz bardziej popularny w naszym mieście sposób rekreacji, jak również transportu z wykorzystaniem roweru, jaworzniccy Strażnicy Miejscy zostali wyposażeni w taki właśnie sprzęt. Miasto zakupiło dwa rowery górskie w pełni wyposażone, oznakowane i gotowe do służby, które zaprezentowano podczas sobotniego pikniku przy Szkole Podstawowej nr 9.

Głównym zadaniem patroli rowerowych będzie pilnowanie porządku na trasach rowerowych, w parkach i innych miejscach wypoczynku w mieście. Rower ze względu na swoją mobilność pozwoli dotrzeć funkcjonariuszom w miejsca, gdzie poruszanie się samochodem byłoby utrudnione lub wręcz niemożliwe. Ścieżki leśne czy wąskie uliczki na osiedlach mieszkaniowych to tereny, gdzie rower doskonale sobie poradzi. Strażnicy w trakcie służb patrolowych na rowerach będą wykonywali podobne zadania jak w przypadku służb zmotoryzowanych czy pieszych – wyjaśnia Artur Zięba, komendant Straży Miejskiej w Jaworznie.

***

W ramach Akademii Bezpieczeństwa realizowane są również programy: Bezpieczny Przedszkolak, „Jaworzno mówi STOP cyberprzemocy”, Starsi=bezpieczni czy warsztaty „Wtargnięcie napastnika do szkoły”.

Bezpieczny Przedszkolak

Warsztaty skierowane są do najmłodszych mieszkańców miasta, a ich głównym celem jest zapoznanie z podstawowymi zasadami bezpiecznego poruszania się po mieście. Z programu skorzysta około 700 dzieci z dwudziestu jaworznickich przedszkoli. Celem głównym warsztatów jest nabycie przez przedszkolaków umiejętności prawidłowego, bezpiecznego i kulturalnego zachowania się w  miejscach publicznych. Warsztaty poprowadzą przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej i pracownicy Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

„Jaworzno mówi STOP cyberprzemocy”

Celem przedsięwzięcia jest podniesienie wśród dzieci i młodzieży oraz ich rodziców świadomości na temat zagrożeń płynących z nadmiernego czasu spędzonego w sieci, ze szczególnym uwzględnieniem problemu przemocy rówieśniczej oraz zapewnienie oferty wsparcia młodym ludziom, którzy doświadczyli cyberprzemocy. W ramach programu, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych organizuje szereg przedsięwzięć dla jaworznickich dzieci i młodzieży. Konkursy na logo programu, fotograficzne czy wydarzenia profilaktyczne.

Wtargnięcie napastnika do szkoły – warsztaty

Celem warsztatów było nauczenie uczniów klas pierwszych szkół średnich właściwego zachowania
i postępowania w przypadku ataku terrorystycznego – nie tylko na terenie szkoły, a także uświadomienie zagrożeń związanych z agresją, napadem. Zajęcia prowadziła firma wyspecjalizowana w tych zagadnieniach, której wykładowcy są jednocześnie instruktorami policyjnych sił antyterrorystycznych. W warsztatach dotyczącej komunikacji elektronicznej i napastnika w szkole udział wzięło ok. 650 uczniów ze wszystkich siedmiu szkół ponadpodstawowych z terenu naszego miasta.

Starsi = bezpieczni

Coraz częściej dochodzi do przestępstw, w których poszkodowanymi są osoby w podeszłym wieku
i mieszkające samotnie. Przestępstwa te polegają przede wszystkim na oszustwie i wyłudzaniu mienia. Właśnie dlatego w porozumieniu z jednostkami miejskimi oraz Uniwersytetem Trzeciego Wieku działającym w Jaworznie przygotowano warsztaty dla seniorów, których celem będzie podniesienie świadomości osób starszych na temat poprawy ich bezpieczeństwa i zabezpieczania mienia. Tegoroczny program odbędzie się w ramach Tygodnia Seniora.

Comments are closed.