Aktualności, Z miasta|

Kilkadziesiąt jaworznickich rodzin bawiło się w sobotę, 28 maja 2022 r. w Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera podczas obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego.

Na uczestników pikniku czekały rozmaite atrakcje: dmuchańce, gry wielkoformatowe, malowanie twarzy, a także wspólne grillowanie. Rodziny odwiedzili Artur Dzikowski – Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. nadzoru właścicielskiego, który odpowiada w mieście również za pomoc społeczną, Mariola Zych-Walaszczyk – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaworznie, Anna Lichota – wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Jaworznie, Katarzyna Florek – naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu oraz Ilona Barańczyk z Wydziału Zdrowia.

Rodziny zastępcze obecne na sobotnim pikniku zgodnie twierdzą, że to bardzo dobra inicjatywa. Przede wszystkim dlatego, że przygotowana jest głównie z myślą o dzieciakach, na które czeka tyle atrakcji. Oprócz tego daje możliwość spotkania się i wymiany doświadczeń między rodzicami zastępczymi.

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego ma być jednym z elementów zwiększających świadomość społeczną na temat tego, jak ważną funkcję pełnią te rodziny i jak nieocenione są ich zasługi w systemie opieki nad dzieckiem. To też forma wyrażenia podziwu i uznania dla rodzin zastępczych.

Organizatorem wydarzenia były Dział Strategii i Rozwoju Usług Społecznych oraz Dział Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaworznie, w ramach realizacji projektu „Nowy wymiar Pieczy Zastępczej – rozwój usług społecznych w Jaworznie”.

***

Życzenia z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego

Z okazji przypadającego na 30 maja Dnia Rodzicielstwa Zastępczego wszystkim Rodzinom Zastępczym składamy serdeczne życzenia i podziękowania za zaangażowanie w pracę na rzecz dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej.

Dziękujemy za dobro i wyrozumiałość, które nieustannie towarzyszą przy trudzie, jakim jest wychowanie dzieci. Łączymy najlepsze życzenia spełnienia marzeń, wielu sukcesów, radości w codziennym życiu i wytrwałości w pełnionej misji. Niech uśmiech będzie częstym gościem na twarzach Państwa podopiecznych, będąc źródłem siły i radości na każdy kolejny dzień.

Prezydent Jaworzna Paweł Silbert
wraz z zastępcą Łukaszem Kolarczykiem
i przewodniczącym Rady Miejskiej Tadeuszem Kaczmarkiem

***

Zostań rodziną zastępczą – podaruj miłość!

W Jaworznie w 90 rodzinach zastępczych przebywa 113 dzieci. Głównie są to rodziny spokrewnione, ale także niezawodowe i jedna zawodowa o charakterze pogotowia rodzinnego. W rodzinie tej przebywa obecnie troje dzieci.

Pomysł ustanowienia Dnia Rodzicielstwa Zastępczego narodził się 1 lipca 2003 roku na spotkaniu w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej Jaworznie z udziałem Marioli Zych-Walaszczyk – ówczesnego zastępcy dyrektora MOPS Jaworzno i Andrzeja Olszewskiego – przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia „Misja Nadziei”. Pomysł zaowocował Inicjatywą Obywatelską na rzecz ustanowienia dnia 30 maja Dniem Rodzicielstwa Zastępczego, a następnie do powstania 5 marca 2004 roku w Warszawie Koalicji na Rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej. Źródłem pomysłu było przekonanie, że społeczeństwu potrzebny jest bodziec, który spowoduje publiczną dyskusję o rodzicielstwie zastępczym. Na to jak ważną funkcję pełnią te rodziny. Jak nieocenione są ich zasługi w systemie opieki nad dzieckiem. Jak bardzo godni są szacunku i podziwu. Wspólnie uznano, że potrzebny jest taki dzień w roku, Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, który spowoduje, że rodziny poczują się docenione, będzie okazja żeby im w sposób wyjątkowy podziękować za ich trud i poświęcenie, a z drugiej strony będzie okazja, aby w mediach na szczeblu centralnym i lokalnym opowiedzieć o tym, co to jest rodzina zastępcza, dlaczego jest i czy jest potrzebna.

W Jaworznie, tak jak w całej Polsce, wciąż brakuje kandydatów na rodziny zastępcze. Ośrodek pomocy poszukuje również kandydatów na rodziny pomocowe, które okresowo przejmują zadania rodzin zawodowych w czasie ich urlopu lub w przypadku wystąpienia przyczyn losowych.

Rodzina zastępcza zapewnia dziecku bezpieczny dom, czuwa nad jego rozwojem. Rodzina ta opiekuje się i wychowuje dzieci, których rodzice nie są w stanie zapewnić im właściwej opieki i bezpieczeństwa, ale też w miarę możliwości wspiera rodziców w działaniach mających na celu powrót dzieci do domów rodzinnych.

Decydując się na bycie rodziną zastępczą każdy może liczyć na wsparcie Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej, który zatrudnia koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej i pracowników socjalnych. Rodzinom oferowana jest pomoc psychologiczna, pedagogiczna, w formie grupy wsparcia, wolontariatu oraz w wielu innych formach dostosowanych do potrzeb rodzin.

Wszystkie informacje dotyczące pieczy zastępczej dostępne są w Dziale Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na ul. Inwalidów Wojennych 14, II piętro – Osiedle Stałe tel. 32 618-18-56, 32 618-18-34, 32 618-19-78, 32 618-17-85 oraz na stronie internetowej www.mops.jaworzno.pl.

Jeżeli czujesz, że masz więcej niż oczekują od Ciebie najbliżsi, jeżeli masz przekonanie, że powinieneś zrobić jeszcze coś dobrego w swoim życiu i interesuje Cię los dzieci, które są pozbawione opieki rodziców – ZOSTAŃ RODZINĄ ZASTĘPCZĄ! Przyjdź lub zadzwoń do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaworznie!

Comments are closed.