Aktualności, Bezpieczeństwo, Edukacja|

W III Liceum Ogólnokształcącym im. Orła Białego w Jaworznie, w piątek, 27 maja 2002 r. odbył się finał konkursu dla klas realizujących program “CYBER.MIL z KLASĄ”, organizowanego przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Katowicach. Finalistom konkursowych zmagań wiedzy i umiejętności pogratulował Zastępca Prezydenta Miasta Łukasz Kolarczyk.

Pomysł na organizację konkursu zrodził się podczas inauguracji rozpoczęcia roku szkolnego klasy CYBER.MIL w Jaworznie. Zmagania miały wzmocnić wszelkie cele funkcjonowania projektu w skali kraju. W toku rozmów wypracowana została formuła konkursu – pierwszy etap był zdalny. Zgodnie z regulaminem w konkursie uczestniczyć mogły maksymalnie 32 zespoły – po dwa zespoły dwuosobowe z szesnastu szkół średnich uczestniczących w programie w programie „CYBER-MIL z klasą”. Finalnie do konkursu zgłoszono 24 zespoły z 13 szkół średnich z całej Polski.

Koordynatorem pierwszego etapu konkursu był Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na tym etapie uczestnicy rozwiązywali zadania programistyczne, korzystając z dowolnego języka programowania. Do kolejnego etapu i finału konkursu przeszły najlepsze zespoły wyłonione przez komisję konkursową.

Podczas finału młodzież wykonywała praktyczne zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa, a merytoryczną opiekę sprawuje krakowskie Regionalne Centrum Informatyki – jednostka bezpośrednio podporządkowana pod Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni – Dowództwo Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

W finałowej piątce znalazły się zespoły reprezentujące:

  • I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu,
  • II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Bolesławcu,
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Ozorkowie,
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni,
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Lotników Polskich w Oleśnie.

Przez cały czas trwania konkursowych zmagań trwał piknik wojskowy, na którym swoje stanowiska prezentowali m.in.: Jednostka Wojskowa, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Katowicach, Placówka Straży Granicznej w Sosnowcu, Komenda Miejska Policji w Jaworznie oraz Komenda Miejska PSP w Jaworznie.

Patronat honorowy nad konkursem „Bezpieczna Cyberprzestrzeń” objęli Ministerstwo Obrony Narodowej, Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, Śląskie Kuratorium Oświaty, Prezydent Miasta Jaworzna oraz TAURON Wytwarzanie S.A.

Organizatorami konkursu jest Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji w Katowicach oraz III LO im. Orła Białego w Jaworznie.


Zespół Szkół Ogólnokształcących III Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego w Jaworznie jako jedyna szkoła z województwie śląskim realizuje program“CYBER.MIL z KLASĄ”. Pierwsza programowa klasa o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne” została otwarta w roku szkolnym 2021/22, natomiast w roku szkolnym 2022/2023 zostanie uruchomiona kolejna klasa. Programy nauczania dla określonych przedmiotów opracowane są przez specjalistów z Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Oprócz tematyki informatycznej zawierają także elementy nabywania kompetencji w dziedzinie obronności państwa.

Dzięki umiejętnościom oraz wiedzy nabytej w ramach programu, absolwenci klas o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne” będą mieli większe szanse na przyjęcie na studia wojskowe i cywilne z zakresu cyberbezpieczeństwa, informatyki i przedmiotów ścisłych.

W pilotażowym roku do klasy uczęszczało 11 jaworznickich uczniów. Nabór na kolejny rok szkolny przygotowany jest maksymalnie dla 15 osób.

Comments are closed.