Aktualności, Kultura|

W ramach świętowania 50-lecia działalności w Jaworznie placówki muzealnej, przyszedł czas na wystawę prezentującą wybrane dzieła sztuki z kolekcji MMJ. Wśród nich znajdują się wybitne obrazy artystów znanych na całym świecie, jak i prace twórców związanych z Jaworznem. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 27 maja 2022 r., o godzinie 18.00, w siedzibie Muzeum Miasta Jaworzna, a prace będzie można oglądać do końca wakacji.

Kolekcja sztuki współczesnej, zgromadzona w muzeum miejskim, została zainicjowana w 1999 r. Wówczas pierwszymi zakupami były prace Andrzeja Strumiłły, Jacka Sroki i Edwarda Dwurnika. Nazwiska te nie były przypadkowe, bowiem wcześniej prace tych autorów prezentowane były w ramach indywidualnych wystaw w Galerii Obecnej, działającej przy muzeum od 1997 r. Z czasem w kolekcji pojawiły się także prace m.in. Jacka Waltosia czy Jacka Rykały.

Na przestrzeni lat, w położonym na styku Śląska i Małopolski Jaworznie, prace prezentowali głównie artyści z Krakowa i katowickiej ASP, pojawiali się jednak także goście z samej stolicy. Obok wspomnianego Edwarda Dwurnika, był to np. Henryk Waniek czy Agnieszka Sandomierz.

Niestety prace nie wszystkich prezentowanych w Jaworznie artystów trafiły do naszej kolekcji, niemniej udało nam się pozyskać kilka naprawdę wybitnych dzieł – mówi kurator wystawy Przemysław Dudzik, dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna. – Na uwagę zasługuje choćby wybity obraz Jacka Sroki pt. „Śmierć w wodzie” – wielkie, malowane szerokim pędzlem nenufary, na czarnej toni wody, stanowią bardzo interesujące malarskie rozwiązanie. Dopiero po chwili, w czeluściach czarnej wody, odbiorca jest w stanie dostrzec tytułowego denata. Warto wspomnieć, że prace Jacka Sroki znajdują się w najznakomitszych muzeach i kolekcjach na świecie.

Na wystawie zobaczyć będzie można również znaczących rozmiarów dzieło Edwarda Dwurnika, pochodzące z najlepszego okresu jego twórczości. Ciekawostką jest, że obraz przez kilka lat zdobił ścianę muzealnego Jazz Clubu, a obecnie, w nowej roli, jest jedną z pereł w kolekcji jaworznickiego Muzeum.
Obok uznanych w świecie osobowości sztuki, w ramach ekspozycji zebrano także prace artystów związanych z Jaworznem. „Błękitna kotara” to obraz Artura Przebindowskiego, który jest również autorem malowniczej weduty prezentującej jaworznicki rynek. Nie zabrakło też prac Jacka Marka Goetla, Tadeusza Ziętary, Andrzeja Makowskiego i znakomitego portrecisty Jacka Gąsiora. Z Jaworzna pochodzi również Grzegorz Stachańczyk, obecnie profesor warszawskiej ASP, którego obraz trafił do MMJ przed laty z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Przygotowana we współpracy z Galerią Sektor I wystawa, to pierwsza okazja do tak obszernego pokazania malarskich zbiorów Muzeum Miasta Jaworzna.

Na wernisaż wystawy pt. „50 lat MMJ” zapraszamy w piątek, 27 maja 2022 r. na godz. 18.00, do siedziby Muzeum Miasta Jaworzna, przy ul. Pocztowej 5. Ekspozycje będzie można oglądać do 29 lipca 2022 r.!

Comments are closed.