Aktualności, Transport i drogi|

Trwa realizacja największego i najbardziej wyczekiwanego projektu inwestycyjnego w Jaworznie w ostatnich latach – budowy nowego śladu Drogi Krajowej 79 w Byczynie. W związku z pracami budowlanymi wykonawca inwestycji PW BANIMEX Sp. z o.o. w czwartek 12 maja 2022 r., wprowadza zmianę organizacji ruchu na ul. Krakowskiej, od ul. Gwardzistów do ul. Hallera. Utrudnienia potrwają około trzech tygodni.

Widok z lotu ptaka Byczyny
Byczyna: od 12 maja zmiana organizacji ruchu na ul. Krakowskiej

Zmiana organizacji ruchu jest związana z budową kanalizacji deszczowej wzdłuż ul. Krakowskiej w kierunku potoku Byczynka. Działania prowadzone będą w ramach budowy nowego śladu DK 79 w Byczynie o długości około 1300 m wraz z wiaduktem drogowym oraz przebudową ul. Krakowskiej wraz z tarczą skrzyżowania ulic Abstorskich i Gwardzistów w Jaworznie.

By móc zrealizować te prace, wykonawca firma PW BANIMEX Sp. z o.o., od 12 maja 2022 r., zajmie jeden pas ruchu wraz z chodnikiem/poboczem – tłumaczy Andrzej Kramarz z Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miejskiego w Jaworznie. – Koniecznym będzie wprowadzenie ruchu wahadłowego na odcinku od ul. Hallera do skrzyżowania z ul. Gwardzistów. Poszczególne etapy ruchu wahadłowego sterowane będą sygnalizacją świetlną. Prosimy mieszkańców o cierpliwość i przepraszamy za utrudnienia.


Przebudowa DK 79 w Jaworznie – Byczynie, wykonywana przez firmę PW BANIMEX Sp. z o.o. i ma potrwać do końca 2023 roku. Środki na realizację inwestycji pochodzą z dotacji celowej budżetu państwa i środków własnych samorządu. Koszt realizacji inwestycji to ponad 35,5 mln zł.

Nowa droga rozpocznie się w rejonie ul. Por. Władysława Barana. Na dalszym odcinku droga będzie odsunięta od dotychczasowej lokalizacji w kierunku północnym, by powrócić na stary ślad DK 79 w obrębie przysiółka Koszówki. Następnie w obrębie ul. Hallera i Nauczycielskiej zaprojektowano połączenie starego i nowego śladu DK79 wraz ze stworzeniem skrzyżowań z sygnalizacją świetlną. Przekroczenie ul. Gwardzistów i potoku Byczynki możliwe będzie poprzez wykonanie  wiaduktu drogowego, przez który poprowadzony zostanie ruch drogowy nad potokiem Byczynka i ul. Gwardzistów. Wiadukt będzie miał pięć przęseł i długość ponad 150 m. Droga będzie bardziej płaska i równa, dodatkowo ten zupełnie nowy odcinek będzie biegł w szpalerze ekranów akustycznych.

Byczyna będzie podłączona w dwóch miejscach – na początku i na końcu nowej drogi. A stary ślad
ul. Krakowskiej zostanie przebudowany do zupełnie nowej funkcji – prowadzenia już tylko i wyłącznie ruchu lokalnego mieszkańców osiedla. Centrum Byczyny ulegnie wyciszeniu – przystanki zostaną przeniesione bliżej Rynku, a obok wiaty pasażerskiej powstanie również wiata rowerowa. Nasadzone zostaną nowe drzewa. Zostaną zbudowane również miejsca parkingowe, dzięki czemu będzie można ograniczyć wjazd pojazdów na byczyński rynek, co było życzeniem mieszkańców.

Do tej pory przebudowane zostało uzbrojenie podziemne, które na skutek zmiany przebiegu drogi tego wymagało.

Zgodnie z harmonogramem robót do końca roku 2022 będzie możliwy częściowy odbiór inwestycji i puszczenie ruchu nowym śladem DK79. Po tym zabiegu wykonawca przystąpi do robót związanych z przebudową starego śladu ul. Krakowskiej – dodaje Andrzej Kramarz z Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Trwają również prace projektowe dla części zadania związanej z przebudową dotychczasowego śladu ul. Krakowskiej, w tym skrzyżowania w centrum Byczyny. Realizowane jest ono w formule „zaprojektuj i buduj”. W ramach wspomnianych prac projektowych założono m.in budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Abstorskich i Gwardzistów oraz wykonanie nowych chodników i ciągów pieszo-rowerowych. W centrum Byczyny powstaną również nowe miejsca parkingowe.

Comments are closed.