Aktualności, Edukacja, Kultura, Pomagam Ukrainie|

image_print

Pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Śląskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Jaworzna odbył się II Międzynarodowy Międzyszkolny Przegląd Filmowy „Wylęgarnia”. Dwunasta odsłona konkursu „Wylęgarnia” jest owocem współpracy trzech instytucji: Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, III Liceum Ogólnokształcącego im. Orła Białego w Jaworznie oraz Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Nad tegorocznym konkursem, tak jak nad poprzednimi edycjami czuwała również jego pomysłodawczyni oraz koordynatorka Celina Waśko.

Młodzież z pięciu krajów: Polski, Rumunii, Serbii, Chorwacji, Hiszpanii i Ukrainy – nadesłała prace w pięciu kategoriach. Film, scenariusz filmowy, plakat filmowy, fotoreportaż i muzyka filmowa. Wręczenie nagród poprzedzone było krótkim podsumowaniem obecnego na gali reprezentanta jury.

Nagrody laureatom w imieniu Prezydenta Miasta Jaworzna Pawła Silberta wręczyła Sekretarz Miasta Ewa Sidełko – Paleczny. Gratulacje zwycięzcom złożyli również m.in. Celina Stach ze Śląskiego Kuratorium Oświaty, Katarzyna Florek – naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu UM w Jaworznie, Magdalena Tomaszewska – kierownik Referatu Kultury i Sportu w Wydziale Promocji, Kultury i Sportu czy Bożena Perska z Instytucji Filmowej Silesia. Podczas uroczystości Celina Stach ze Śląskiego Kuratorium Oświaty odczytała list gratulacyjny od Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, w którym gratuluje młodzieży talentu i zapału do tworzenia sztuki filmowej.

Niezwykłą chwilą podczas uroczystości był występ jednego z laureatów konkursu Jakuba Kwaśnego, ucznia Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie, który swoją własną kompozycję pn. „Lot” zadedykował wszystkim dzieciom z Ukrainy. Chwila tym bardziej wzruszająca, że na sali znajdowała się grupa laureatów tegorocznej „Wylęgarni” – z miasta Browary w obwodzie Kijowskim, którzy na skutek konfliktu na Ukrainie, do Jaworzna dotarli z wielu miejsc Europy. Vladyslav Zolotarov, Oleksandr Kowal, Mychalo Chornyj oraz ich nauczycielka Anna Boczenko, podziękowali organizatorom konkursu oraz wszystkim Polakom za pomoc. Jak mówili, nie spodziewali się, że film, który nakręcili o bezdomnych dzieciach z Ukrainy, nakręcony na kilka tygodni przez wybuchem wojny na Ukrainie, może dotyczyć ich wszystkich.

Jazzową i nastrojową oprawę muzyczną wydarzenia przygotowali: Natalia Hodurek, Piotr Laska i Mateusz Szmigiel.

Wyniki II Międzynarodowego Konkursu „Wylęgarnia”

PLAKAT:

Grupa wiekowa 13-15 lat

Wyróżnienia:
Dunia Lopez Silva, Maria Eduarda Rodriquez Berchor, Veronica Fernandez Casas z Hiszpanii

Grupa wiekowa 16-19 lat

Wyróżnienia:
Dominika Dębska, Wiktoria Bancerz i Daria Osys, Kornelia Szlachta, Zofia Szeląg

I miejsce: Weronika Kaniszewska,
II miejsce: Marcin Zachusa,
III miejsce: Natalia Różycka.

SCENARIUSZ FILMOWY

Grupa wiekowa 13-15 lat

Wyróżnienie – Maria Hendzel, Maria Błaszkiewicz i Jan Rzeźniczak.

Grupa wiekowa 16 – 19 lat

Wyróżnienie: Natalia Kiebała

MUZYKA FILMOWA

Grupa wiekowa 13-15 lat

Wyróżnienie: Sara Antiji Fernandez Nogejraz z Hiszpanii

I miejsce: Maria Hendzel,
II miejsce: Maria Hendzel i Maria Błaszkiewicz oraz Jakub Kwaśny,
III miejsce: Olga Galvonić i Mila Mladenović z Serbii.

Grupa wiekowa 16-19 lat

Wyróżnienie: Paulina Olejnik

II miejsce: Korina Kitanović z Chorwacji

FOTOREPORTAŻ FILMOWY

Grupa wiekowa 13 – 15 lat

I miejsce: Jędrzej Laskowski,
II miejsce: Edyta Pryskała oraz Sonia Moćko.

FILM

Grupa wiekowa 13-15 lat

Wyróżnienie: Aleksandra Kozłowska, Maria Hendzel, Maria Błaszkiewicz i Jan Rzeźniczak

I miejsce: Milica Dimitrijević, Petar Radosavliević, Milica Stojadinović, Dusan Milijić, Angelina Golubović z Serbii

Grupa wiekowa 16-19 lat

Wyróżnienie: Stanisław Lemke i Agata Wilkowska oraz grupa filmowa z Ukrainy: Vladyslav Zolotarov, Oleksandr Kowal, Mychalo Chornyj, Czebyszew Zachar, Wiktoria Kuźmenko, Kolomyjec Swiatoslaw.

I miejsce: Mateusz Rzepka

Dyplomy uznania za konkursowe prace w II Międzynarodowej „Wylęgarni” otrzymali również Piotr Kaźmierczak autor filmu „Dziura” i reprezentanci grupy „Żyrafy” z Gdyni.

Comments are closed.