Aktualności, Pomagam Ukrainie|

Już od soboty, 26 marca będzie dostępny w języku ukraińskim specjalny wniosek o świadczenie 500+ dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi. W najbliższy weekend, 26 i 27 marca – Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje specjalną akcję „Weekend dla Ukrainy”. W sobotę, dla obywateli Ukrainy, którzy chcą złożyć wniosek o 500+, będzie otwarty Oddział w Jaworznie przy ul. Grunwaldzkiej 274, w godz. od 9:00 do 15:00.

Flaga ukraińska - niebiesko - żółta
Flaga Ukrainy

Specjalny wniosek o 500+ w języku ukraińskim będzie można składać elektronicznie już od soboty, 26 marca. Dlatego też już w najbliższy weekend Zakładu Ubezpieczeń Społecznych organizuje specjalną akcję „Weekend dla Ukrainy”. W sobotę – 26 marca i w niedzielę – 27 marca, w godz. od 9.00 do 15.00 będą otwarte placówki ZUS w Sosnowcu i w Zawierciu, natomiast 26 marca – ZUS w Jaworznie i w Dąbrowie Górniczej (w godz. od 9.00 do 15.00).

Weekend dla Ukrainy w ZUS

Pracownicy ZUS będą do dyspozycji obywateli Ukrainy, by pomóc im w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożeniu wniosku o świadczenie 500+. Serdecznie zapraszamy obywateli Ukrainy do skorzystania z tej oferty i odwiedzenia ZUS właśnie w weekend w wybranych placówkach, by założyć profil PUE i wysłać elektroniczny wniosek o świadczenie 500 plus – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Do wniosku o 500+ potrzebny PESEL

Aby móc wysłać elektronicznie wniosek o 500+ wcześniej obywatel Ukrainy musi posiadać swój profil PUE. To za jego pośrednictwem będzie mógł wysłać wniosek o świadczenie rodzinne. Zasady przyznawania świadczenia dla uchodźców są takie same jak dla naszych obywateli. Świadczenie przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia. Niezbędnym do złożenia wniosku o 500+ jest posiadanie specjalny numeru PESEL, musi go mieć nadany zarówno rodzić jak i dziecko, na które będzie składany wniosek. Ponadto rodzic musi mieć też założone konto w banku w Polsce oraz polski numer telefonu i adres e-mail (pisany alfabetem języka łacińskiego). Wszystkie te informacje dotyczące świadczeń wypłacanych przez ZUS są dostępne na stronie internetowej Zakładu, także w języku ukraińskim.

Comments are closed.