Aktualności, Z miasta|

image_print

Minęły już dwa lata od otwarcia pierwszego w Jaworznie mieszkania chronionego dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. W tym czasie, z tego miejsca skorzystało ponad 20 podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy i Warsztatu Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koła w Jaworznie. Z urodzinowym prezentem, lokatorów mieszkania oraz ich opiekunów, odwiedzili Zastępca Prezydenta Miasta Łukasz Kolarczyk oraz radny Maciej Stanek.

Bardzo dziękuję całej kadrze wychowawców i opiekunów, na czele z Panią Moniką Włodarczyk-Raczek, kierownikiem jaworznickiego WTZ i koordynatorem mieszkania chronionego. To dzięki Waszej pracy osoby niepełnosprawne czują się samodzielne, doceniane, mogą się wykazać i tworzyć więzy przyjaźni z innymi wychowankami – mówi Łukasz Kolarczyk, Zastępca Prezydenta Miasta.

Podczas przebywania w mieszkaniu podopieczni jaworznickiego WTZ nabywają umiejętności potrzebne do tego, by jak najlepiej radzić sobie w życiu.

Trzypokojowe mieszkanie na parterze bloku przy ul. Matejki spełnia trzy funkcje. Przede wszystkim, na co dzień mieszkają w nim uczestnicy ŚDS i/lub WTZ, którzy w asyście opiekunów uczą się samodzielności. Lokal pełni również funkcję interwencyjną, co oznacza, że schronienie mogą w nim znaleźć te osoby z niepełnosprawnościami, które czasowo (z powodu wyższej konieczności życiowej, np. pobyt w szpitalu) utraciły opiekę rodziców/opiekunów. Jeśli któryś z uczestników osiągnie samodzielność, a nie ma już wsparcia rodziców/opiekunów, będzie mógł w mieszkaniu chronionym zamieszkać na stałe.

By tego typu mieszkanie powstało w Jaworznie potrzeba było pomocy i wsparcia wielu instytucji, osób prywatnych i lokalnych przedsiębiorców. Jednym z inicjatorów przedsięwzięcia od początku był radny Maciej Stanek, który zainteresował tym tematem samorząd. Za tym poszły bardzo konkretne działania, duży wkład w prace nad powstaniem tego miejsca mieli przedstawiciele Gminy, Powiatowego Urzędu Pracy, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych oraz wielu prywatnych sponsorów. Pozwoliło to w krótkim czasie znaleźć w zasobach gminnych odpowiednie, przestronne mieszkanie na parterze, wyremontować je, wyposażyć i przystosować do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki pozyskanym środkom finansowym, zaangażowaniu rodziców uczestników ŚDS i WTZ oraz wolontariuszy – prace remontowe i adaptacyjne trwały zaledwie trzy miesiące.

Galeria zdjęć

Comments are closed.