Aktualności, Sport|

image_print

1,1 mln zł czyli o 150 tys. zł więcej niż w ubiegłym roku gminnego wsparcia otrzymają aż 23 kluby sportowe z Jaworzna. W sumie na dotacje dla klubów sportowych w różnych dyscyplinach, organizujących szkolenie dzieci i młodzieży, a także stypendia sportowe i nagrody dla najlepszych sportowców, Prezydent Miasta Paweł Silbert przekaże w tym roku prawie 2 mln złotych.

W 2022 roku wsparcie otrzymają projekty, których realizacja wpłynie na szkolenie, poprawę warunków uprawiania sportu przez młodych zawodników jaworznickich klubów sportowych oraz osiąganie przez nich w przyszłości wysokich wyników sportowych we współzawodnictwie regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Ważne jest także, aby dotacja zwiększała dostępność społeczności lokalnej z nastawieniem na szkolenie młodych adeptów do działalności sportowej prowadzonej przez dany klub. To oczywiście duża, ale nie jedyna część wsparcia przewidzianego na ten rok – w przygotowaniu są kolejne konkursy ofert Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, które uwzględniają działalność klubów i stowarzyszeń sportowych – tym samym na różnego rodzaju działania – wyjazdy, turnieje, zawody, treningi z elementami profilaktyki przewidziane jest dofinansowanie na poziomie kilkuset tysięcy złotych.

– Pomimo kolejnego trudnego roku i czasu pandemii, Prezydent Paweł Silbert zdecydował o zwiększeniu w 2022 roku kwoty dotacji na rozwój sportu o 150 tys. zł. Dzięki temu do jaworznickich klubów trafi w tym roku 1,1 mln zł, ale to niejedyne środki przeznaczone na ten cel – mówi Zastępca Prezydenta Łukasz Kolarczyk. – Wiemy, że w obecnych czasach bardzo ważne jest wsparcie działań aktywizujących dzieci i młodzież. Dzięki wsparciu miasta, młodzi jaworznianie są aktywni, mogą rozwijać swoje pasje i sportowe umiejętności, a także możemy realizować założenia różnych programów profilaktycznych przeciwdziałających uzależnieniom.

Wnioski o przyznanie dotacji na wsparcie rozwoju sportu rozpatrywane były przez komisję, w składzie: Łukasz Kolarczyk – Zastępca Prezydenta Miasta, Sebastian Pycia – członek Komisji Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Jaworznie oraz Dariusz Chrapek – zastępca dyrektora ds. sportu Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. Komisja weryfikując wnioski skupiała się głównie na realizacji przez kluby programów szkolenia sportowego dzieci i młodzieży, organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, sfinansowania stypendiów sportowych dla młodych zawodników.

Dotacja, jak każde dofinansowanie działalności w określonym i umówionym celu, nie może i nie zastępuje całościowych finansów klubów. Te zasady obowiązują od lat, kluby czy też stowarzyszenia starają się o dofinansowanie i wsparcie konkretnych zadań i celów ważnych dla gminy, dotacja nie może jednak pokrywać zobowiązań finansowych – te sprawy leżą w wyłącznej właściwości władz klubów.

Wśród klubów, które otrzymają dotacje na swoje projekty znalazły się:

Lp.Klub sportowyKwota dotacji
w 2021 r.
Kwota dotacji
w 2022 r.
Kwota zwiększenia
1.Klub Sportowy „Górnik” w Jaworznie95 tys. zł125 tys. zł30 tys. zł
2.VICTORIA 1918 Jaworzno110 tys. zł120 tys. zł10 tys. zł
3.Ludowy Klub Sportowy „Zgoda Byczyna”88 tys. zł95 tys. zł7 tys. zł
4.Ludowy Klub Sportowy „Ciężkowianka” Jaworzno71 tys. zł80 tys. zł9 tys. zł
5.Jaworznickie Stowarzyszenie Piłkarskie „Szczakowianka”204 tys. zł240 tys. zł36 tys. zł
6.Uczniowski Klub Sportowy  Akademia 201263 tys. zł70 tys. zł7 tys. zł
7.Uczniowski Klub Sportowy „Fair Play”28 tys. zł33 tys. zł5 tys. zł
8.Uczniowski Klub Sportowy „JEDYNKA”65 tys. zł70 tys. zł5 tys. zł
9.Stowarzyszenie Sportowe „Akademia Boksu Roberta Gortata”45 tys. zł55 tys. zł10 tys. zł
10.Jaworznicki Klub Bokserski „Jawor” Team40 tys. zł45 tys. zł5 tys. zł
11.Jaworznicki Klub Lekkoatletyczny „JAWOR”
9 tys. zł

9 tys. zł
12.Klub Nart Wodnych Jaworzno11 tys. zł12 tys. zł1 tys. zł
13.Klub Sportowy „WOLANT”17 tys. zł25 tys. zł8 tys. zł
14.Klub Sportowy ENERGETYK7 tys. zł12 tys. zł5 tys. zł
15.Klub Sportowy „FIGHTING JAWORZNO”7 tys. zł9 tys. zł2 tys. zł
16.Polska Federacja Ju-Jitsu i Kobudo10 tys. zł10 tys. zł
17.Klub Sportowy SPARTA Jaworzno10 tys. zł
18.Klub Sportów Walki „SATORI” Jaworzno30 tys. zł40 tys. zł10 tys. zł
19.Jaworznicka Szkoła Guja Jiujutsu11 tys. zł11 tys. zł
20.Polska Organizacja Jiujutsu14 tys. zł14 tys. zł
21.Klub Sportowy „RIO GRAPPLING CLUB”5 tys. zł
22.Klub Sportowy „WOJOWNIK JAWORZNO” 4 tys. zł5 tys. zł1 tys. zł
23.Jaworznickie Towarzystwo Strzeleckie3 tys. zł5 tys. zł2 tys. zł

Stypendia sportowe na rok 2022 już przyznane

Prezydent Jaworzna Paweł Silbert jeszcze w styczniu 2022 roku, uhonorował jaworznickich sportowców, kolejny raz przyznając stypendia sportowe. W tym roku na stypendia przeznaczono aż 400 tys. zł, dzięki podniesieniu kwoty z blisko 370 tys. zł , 37 zawodników zostało wyróżnionych finansowo za wysokie osiągnięcia sportowe. O stypendium mógł ubiegać się zawodnik – członek klubu sportowego, mającego swoją siedzibę w Jaworznie, który uprawia dyscyplinę sportu zaliczaną do programu igrzysk olimpijskich i osiągnął wysoki wynik sportowy w dyscyplinach indywidualnych lub zespołowych.

Stypendia Sportowe Miasta Jaworzna przyznane zostały 37 zawodnikom, osiągającym wysokie wyniki sportowe: (7 – lekkoatletyka, 6 – boks, 12 – judo, 3 – szermierka, 7 – II liga piłki siatkowej mężczyzn, 1 – podnoszenie ciężarów, 1 – badminton). Stypendium będzie wypłacane przez okres 12 miesięcy dla zawodników uprawiających sporty indywidualne oraz 5 miesięcy (od stycznia do maja) dla zawodników gier zespołowych.

Więcej informacji na https://www.um.jaworzno.pl/pl/aktualnosci/7015/prezydent_przyznal_stypendia_sportowe_na_2022_rok.html

Sportowe nagrody

Już wkrótce ruszy nabór wniosków o przyznanie Sportowych Nagród i Wyróżnień Miasta Jaworzna za osiągnięte wyniki sportowe w 2021 r. Mogą je otrzymać zawodnicy, którzy uzyskali wysoki wynik sportowy oraz mieszkają w naszym mieście lub są reprezentantami klubu mającego siedzibę w Jaworznie. Nagrody i wyróżnienia zostaną przyznane zawodnikom za wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym, których sukcesy będą udokumentowane przez Polski Związek Sportowy. Na ten cel zaplanowano w budżecie miasta na 2022 rok 90 tys. zł, o 26 tys. zł więcej niż w ub.roku.

Dodatkowe wsparcie jaworznickiego sportu w 2022 roku

To nie jedyne wsparcie gminy dla szeroko pojętego sportu w mieście. O środki na sportowe działania jaworzniccy sportowcy będą mogli ubiegać się również realizując działania w ramach współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz realizacji działalności jako organizacje pozarządowe. Na działania w ramach programu „Profilaktyka nie musi być nudna” planuje się przeznaczyć co najmniej 250 tys. zł.

Należy również pamiętać, że jaworznickie kluby sportowe korzystają z finansowego, rzeczowego i organizacyjnego wsparcia Urzędu Miasta i Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w ramach współorganizacji wydarzeń sportowo-rekreacyjnych.

Comments are closed.