Aktualności|

31 stycznia 2022 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące rejestracji samochodów używanych. Dla kierowców to duże ułatwienie, ponieważ po zakupie auta nie będą musieli zmieniać tablic rejestracyjnych.

Nowe przepisy wprowadzają również możliwość czasowego wyrejestrowania samochodu osobowego. Obecnie czasowo można wycofać z ruchu samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy. Od 31 stycznia 2022 r. podobną możliwość będą mieli także kierowcy samochodów osobowych, ale z wieloma obwarowaniami.

Aby móc czasowo wycofać samochód osobowy z ruchu w związku z koniecznością wykonania naprawy na okres 3 lub do 12 miesięcy, pojazd musi mieć uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji. Po drugie, po naprawie samochód będzie musiał przejść dodatkowe badanie techniczne na stacji diagnostycznej, zanim ponownie zostanie zarejestrowany i dopuszczony do użytkowania. Ustawodawca nie przewiduje jednak możliwości przedłużenia okresu wyrejestrowania. Zgodnie z nowymi przepisami, samochodu osobowego nie będzie można wyrejestrowywać częściej niż raz na trzy lata.

Najistotniejsza zmiana dotyczy jednak tablic rejestracyjnych. Po zakupie samochodu używanego nie będzie trzeba ich wymieniać. Oznacza to, że możliwe będzie złożenie wniosku o rejestrację pojazdu z prośbą o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego, w tym właśnie tablicy rejestracyjnej. Dotyczy to pojazdów, które zostały wcześniej zarejestrowane w Polsce. Nowy właściciel pojazdu będzie miał możliwość zachowania dotychczasowych numerów samochodu, bez względu na to, z jakiego województwa pochodzi.

Comments are closed.