PONE – przebieg naboru wniosków

Dziś (3 stycznia 2022 r.) o godz. 7:00 ruszył nabór wniosków o dofinansowanie do wymiany kotłów w ramach gminnego Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na rok 2022. Do godz. 12:00 obsłużono ok. 200 osób. Oznacza to, że wciąż można „załapać się” na dofinansowanie, a poranne (a nawet jeszcze wczorajsze!) obawy o miejsce w kolejce były trochę „na wyrost”.

 

Jak co roku – za wyjątkiem roku ubiegłego – wnioski są przyjmowane w formie tradycyjnej. Nabór potrwa do 14 stycznia. Jednak nigdy wcześniej konieczność aplikowania osobiście nie wywoływała tylu kontrowersji. O zasadach naboru (wraz z uzasadnieniem) pisaliśmy tutaj: PONE – równe szanse na złożenie wniosków (kliknij tutaj, by przeczytać).

W poniedziałek o godzinie 12:00 zarejestrowano ok. 200 wniosków. Na złożenie wniosku czekało jeszcze o tej godzinie około 30 osób.

Merytoryczne pytania odnośnie realizacji PONE i procedury składania aplikacji wpłynęły do Urzędu Miejskiego od strony TV Silesia. Udzielone odpowiedzi wskazują, że nabór odbywa się osobiście. Na bazie poprzednich doświadczeń z rejestracją telefoniczną, gdzie ze strony mieszkańców i radnych opozycji pojawiały się głosy niezadowolenia, w tym roku wybrano metodę bezpośredniego złożenia wniosku. Wnioskodawca tym samym otrzymuje potwierdzenie z datą i godziną, a numer wniosku zostaje wpisany do rejestru. Procedura przyjmowania wniosków przebiega sprawnie, w godzinę (zależnie od pory) przyjmowanych jest ok. 50 -70 wniosków, czyli osoby które przyszły do UM dziś rano bez większego problemu składają wnioski. Nie wymagane było wcześniejsze rezerwowanie „kolejki” czy też zapisywanie się na złożenie wniosków. Nabór rozpoczął się 3 stycznia 2022 r. o godz. 7:00 i potrwa do 14 stycznia 2022 r.

Niestety lokalny portal internetowy poza kilkoma „wejściami LIVE” na portalu społecznościowym, bez podawania jakichkolwiek informacji o obsłudze wniosków i tempie obsługi, postanowił „podgrzać dramaturgię”. Taka forma z pewnością miała wpływ na zwiększenie zamieszania wśród osób chcących aplikować o dotację. Tymczasem tempo obsługi Mieszkańców, wstępna analiza formalna składanych wniosków w powiązaniu z zabezpieczonymi na dotacje środkami wskazują, że nie tylko dotąd złożone wnioski, ale i te które będą złożone w najbliższych godzinach pracy UM (i w zasadzie z uwagi na brak kolejki mogą być przyjęte „od ręki”) – mają spore szanse na pozytywne rozpatrzenie.