Aktualności, Z miasta|

We wtorek, 21 grudnia 2021 r., w wieku 91 lat, zmarł Podpułkownik Stanisław Pakuła ps.”Krzewina”, żołnierz organizacji Wolność i Niezawisłość . Społecznik, inicjator powstania pomnika potopionych górników z “Danuty” w Dąbrowie Narodowej.

Podpułkownik Stanisław Pakuła w 1947 roku mając niespełna 18 lat został aresztowany i sądzony we Włodawie. Tam usłyszał wyrok 15 lat więzienia. W areszcie spędził osiem lat, m.in. na Zamku w Lublinie, we Wronkach i Jaworznie, gdzie pracował w jaworznickich kopalniach.

ppłk Stanisław Pakuła – pierwszy po prawej – fot. Instytut Pamięci Narodowej

Stanisław Pakuła, rokrocznie przy wsparciu Gminy i Wojska, organizował uroczystości ku czci poległych górników z Danuty. Groby porozrzucane po różnych częściach kwater cmentarnych miały zatrzeć ślady i pamięć o tamtym wydarzeniu. Jednak dzięki takim osobom jak podpułkownik Stanisław Pakuła pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach trwa.

Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert wraz z Zastępcą Łukaszem Kolarczykiem oraz pracownikami Urzędu Miejskiego i Jednostek miejskich wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Tadeusz Kaczmarek z Radnymi, składają kondolencje oraz wyrazy współczucia Rodzinie, Bliskim i Przyjaciołom zmarłego.


Comments are closed.