Aktualności, Kultura|

Mszą Świętą w intencji Mieszkańców i Ojczyzny oraz 120-lecia Miasta Jaworzna oraz złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości, uczczono 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Święto było również okazją do wręczenia przyznawanych przez Prezydenta Miasta Pawła Silberta nagród w dziedzinie twórczości i upowszechniania kultury.

Oficjalne obchody narodowego święta jaworznianie rozpoczęli uroczystą Mszą Świętą koncelebrowaną przez Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka, Ordynariusza Diecezji Sosnowieckiej w intencji Mieszkańców i Ojczyzny z okazji 120-lecia miasta.

Po eucharystii uczestnicy wraz z orkiestrą przeszli przed Pomnik Niepodległości, gdzie Prezydent Miasta Paweł Silbert wraz ze swoim Zastępcą Łukaszem Kolarczykiem, Przewodniczącym Rady Miejskiej Tadeuszem Kaczmarkiem oraz przedstawicielami samorządu, Rady Miejskiej oraz stowarzyszeń i miejskich instytucji – złożyli kwiaty.

Prezydent Silbert wygłosił okolicznościowe przemówienie, w który podkreślił, że pokolenia Polaków próbowano pozbawić Ojczyzny, wymazać narodową tożsamość, narzucić obcą organizację, kulturę i język, zmusić, by nie byli i nie czuli się Polakami. Na szczęście dla nas, ich potomków, były to działania nieskuteczne i podejmowane na próżno! – podkreślił Prezydent.

Podczas uroczystości artyści z ATElier Kultury w Jaworznie zaprezentowali okolicznościowy program kulturalny.

Galeria zdjęć

Stojąca grupa ludzi z przypiętymi kotylionami
Od lewej: Biskup Diecezji Sosnowieckiej Grzegorz Kaszak, Wicemarszałek Woj. Śląskiego Dariusz Starzycki, Zastępca Prezydenta Miasta Łukasz Kolarczyk, Sekretarz Miasta Ewa Sidełko-Paleczny, Prezydent Miasta Paweł Silbert oraz Przewodniczący rady Miejskiej Tadeusz Kaczmarek

Nagroda za upowszechnianie kultury

W tym roku wpłynęło sześć wniosków o przyznanie nagrody w dziedzinie twórczości i upowszechniania kultury. Spośród nich nagrodzono trzy Panie: Annę Korczyk, Katarzynę Pokutę oraz Iwonę Brandys, których praca wzbogaca życie kulturalne Jaworzna. Gratulacje i nagrody wręczył laureatkom Prezydent Paweł Silbert wraz z Zastępcą Łukaszem Kolarczykiem.

Ponadto Wicemarszałek Województwa Śląskiego Dariusz Starzycki, wręczył trzem pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie: Aleksandrze Bzowskiej, Annie Ptaszkiewicz – Godzinie oraz Hannie Kuciel, odznaki “Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Odznaka przyznawana jest przez Ministra ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego.

Galeria zdjęć

***

Anna Korczyk – propagatorka działalności artystycznej w dziedzinie teatru. Pani Anna przez całe swoje życie zawodowe była zaangażowana w tworzenie jaworznickiej kultury oraz edukację dzieci i młodzieży. Spod jej skrzydeł wyszło wiele talentów tanecznych i aktorskich. Prowadziła młodzieżowe zespoły taneczno-aktorskie takie jak: Eurytmia, AKAD, Czadowe Dzieciaki, Teatr Oddzielny. Ze wszystkimi prowadzonymi przez lata działalności zespołami zdobyła liczne wyróżnienia i nagrody zajmując wysokie noty w przeglądach, festiwalach i konkursach. Jest autorką licznych spektakli teatralnych, w tym musicali.

Katarzyna Pokuta – animatorka kultury, instruktor pracy twórczej w Miejskim Centrum Kultury i Sportu. Autorka licznych cykli warsztatów dla dzieci i młodzieży, również tych z niepełnosprawnościami. Najważniejsze to: “Otwarta Kultura” cykl integracyjnych warsztatów teatralnych dla dzieci niepełnosprawnych, “Kulturalny autyzm” – warsztaty teatralne i muzyczne dla uczestników z autyzmem, “Qulturka” – cykl warsztatów z zakresu edukacji kulturowej i międzykulturowej dla uczniów wyższych klas szkoły podstawowej i średniej, “Filmowa kuchnia” – cykliczne zajęcia dla dzieci szkół podstawowych z zakresu historii i teorii filmu, “Budka suflera, czyli co każde dziecko powinno wiedzieć o teatrze”, “ARTE” – cykl zajęć z zakresu edukacji przez kulturę i sztukę z elementami arteterapii. Oprócz warsztatów, laureatka prowadzi również Pracownię Animacji Poklatkowej otwartą w lipcu 2021 r. oraz Letnie Kino Plenerowe jako kontynuację Klubu Filmowego Alternatywa.

Iwona Brandys – historyk sztuki, absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagielońskiego, plastyk wystawiennik, członkini Stowarzyszenia Polskich Historyków Sztuki oraz Stowarzyszenia Muzealników Polskich, kustosz w Muzeum Miasta Jaworzna, doktorantka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Od 20 lat działa na rzecz opracowywania i upowszechniania historii, sztuki, kultury i tradycji. Autorka kilkudziesięciu publikacji i ponad 30 wystaw dotyczących zagadnień związanych z zabytkami, kulturą Jaworzna oraz teoria sztuki i krytyką. Łączy działalność naukową z artystyczną opracowując koncepcje wystawiennicze, rekonstrukcyjne, projekty edytorskie i graficzne. Od lat współpracuje z lokalnymi Stowarzyszeniami, Instytucjami Kultury, placówkami oświatowymi oraz jaworznickimi parafiami, nad upowszechnianiem lokalnego dziedzictwa.

Comments are closed.