Aktualności, Edukacja, Kultura|

Symulator lotu, okulary do VR, doświadczenia z ciekłym azotem i suchym lodem, programowanie z Lego Mindstorms EV3, konsola X-Box – to tylko niektóre z licznych atrakcji czekających na mieszkańców Jaworzna w trakcie wyjątkowej Nocy Nauki w Bibliotece. W piątek, 22 października wspólnie z pracownikami Politechniki Śląskiej i instruktorami Uniwersytetu Rozwoju z Chorzowa, przeniesiemy się w niezwykły świat techniki, mechaniki, fizyki, chemii oraz nowoczesnych technologii.

Uczestnicy będą mogli przeżyć cztery pełne magii, eksperymentów i pokazów godziny. Impreza rozpoczyna się o godz. 18.00 w Bibliotece Głównej. Wstęp wolny.

Pamiętajcie, że nie liczy się wiek, ale chęć przeżycia pasjonującej przygody, ciekawość świata i pęd do wiedzy. Zapisz datę w kalendarzu, przyjdź i baw się razem z nami!

Co w programie?

  • godz. 18.00-22.00

Okulary VR

Zapraszamy w wyjątkową podróż do wirtualnego świata z okularami VR, które  dzięki specjalnej technologii wyświetlą tuż przed Twoimi oczami niesamowicie realny trójwymiarowy obraz, a dzięki intuicyjnej reakcji  na ruch ciała zapewnią autentyczne wrażenia z gry.

Symulator lotu

Szkolenie z pilotowania wirtualnego samolotu. W trakcie aktywności uczestnicy będą mieć możliwość realizacji lotu wirtualnym samolotem pod okiem instruktora.
Prowadzenie: dr inż. Dariusz Myszor / Koło Naukowe Wirtualnego Latania – Politechnika Śląska.

Zabawa z wodą

Popularne H2O w zupełnie innym wydaniu. Wspólnie z naukowcami poznamy  podstawowe prawa fizyki i chemii związane z wodą.
Prowadzenie: dr inż. Aleksandra Mierzejowska, mgr inż. Monika Żogała – Politechnika Śląska

Zobaczyć dźwięk

Co to jest inżynieria materiałowa oraz mikroskopia skaningowa? Jakie są zasady zapisu i odtwarzania dźwięku na gramofonie? Jak z materiałów, które posiadamy w domu zrobić prosty gramofon? O tym wszystkim dowiecie się w trakcie popularnonaukowych pokazów zasad działania urządzenia. Odkryjecie jego historię i zobaczycie zdjęcia igły gramofonu oraz płyty winylowej w dużym powiększeniu.
Prowadzenie: dr inż. Bogusław Ziębowicz – Politechnika Śląska

“Now and future”

Pojazdy zespołu PolSl Racing. Przedstawienie motocykla elektrycznego MC-01e Elektra, skonstruowanego przez członków SKN PolSl Racing.
Prowadzenie: Studenckie Koło Naukowe PolSI Racing – Politechnika Śląska

Nocne spotkanie na Magicznym Dywanie

Zabawy interaktywne z wykorzystaniem Magicznego Dywanu – urządzenia projekcyjnego, które stanowi doskonałą pomoc dydaktyczną, wykorzystywaną do ćwiczeń, gier i zabaw podczas pracy z dziećmi, osobami niepełnosprawnymi oraz dorosłymi.

Akademia Młodego Konstruktora, Technologa, Programisty

Warsztaty dla pasjonatów robotyki, w trakcie których nauczycie się konstruowania i programowania robotów, rozwiniecie swoje techniczne umiejętności i wyobraźnię z wykorzystaniem klocków Lego Mindstorms EV3. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zabawy z  robotami Photon EDU.

Multimedialna biblioteka

Studio nagrań dla artystów amatorów i profesjonalistów. Skorzystaj z możliwości jakie niesie ze sobą dostępna w studio aplikacja muzyczna, sprawdź swoje umiejętności rozwiń talenty, pasje i zainteresowania.
Strefa X-Box. Uprawiaj ulubioną dyscyplinę sportową, naucz się tańczyć i udaj się na wyprawę dookoła świata wraz z interaktywną konsolą X-Box

Rozszerzona rzeczywistość w Bibliotece

Zabawy dla najmłodszych przy wykorzystaniu możliwości jakie stwarza rozszerzona rzeczywistość.

Wirtualne wystawy

Zapraszamy do zwiedzenia na ekranie. Tylko tej nocy będziecie mogli zobaczyć m.in. wystawę wynalazków Leonarda da Vinci.

  • godz. 18.00-19.00

Lodowe eksperymenty – pokaz eksperymentów z wykorzystaniem suchego lodu

Niepowtarzalna okazja zapoznania się z wyjątkową substancją jaką jest suchy lód. Dowiecie się jak to możliwe, że lód jest suchy, co to jest sublimacja i czy można zagotować wodę w czajniku bez użycia ciepła. Poznacie właściwości tej substancji pomagając instruktorom dmuchać balony bez użycia ust czy tworząc mleczne bańki, a na zakończenie zobaczycie lodową rakietę i pianowego lodowego stwora.

  • godz. 19.00-20.00

Pod napięciem – pokaz eksperymentów fizycznych – prąd i światło

Czy zadaliście sobie kiedyś pytanie – czym właściwie jest prąd? Jak powstaje, skąd się bierze i jak go wykorzystać? Czym jest światło UV i gdzie ma zastosowanie? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas pokazu “Pod napięciem”. Czeka nas elektryzująca zabawa z laserami, tworzenie żarówek z ołówka, oślepiające światło oraz inne eksperymenty, dzięki którym włosy staną nam dęba!

  • godz. 20.00-21.00

Zimno, zimniej, lodowato! – pokaz eksperymentów z zastosowaniem ciekłego azotu

Podczas pokazu uczestnicy poznają właściwości niezwykłego i widowiskowego ciekłego azotu. Jego właściwości a przede wszystkim temperaturę (-195,8ºC) zaprezentujemy w serii spektakularnych doświadczeń, między innymi: zdrowe chipsy miętowe, najszybsze lody świata, owocowy młotek, nieudane prezent, uwaga – grozi wybuchem!

  • godz. 21.00-22.00

Ryzyk fizyk – warsztaty fizyczne

Jak ustawić 10 gwoździ na 1? Czy można wytworzyć chmurę w butelce? W jaki sposób zgnieść puszkę bez wysiłku? Czy woda zawsze wrze w temp. 100ºC? Odpowiedzi na te i inne pytania w trakcie warsztatów fizycznych doświadczeń związanych z równowagą, ciśnieniem oraz siłą odśrodkową. To niepowtarzalna okazja aby pobawić się nurkiem kartezjańskim oraz nauczyć się dmuchać balon w… butelce!
Prowadzenie: instruktorzy z Uniwersytetu Rozwoju w Chorzowie.

Wydarzenie odbędzie się w ramach realizacji programu “Sieci w sieci. O cyberprzemocy i innych zagrożeniach” współfinansowanego ze środków z budżetu gminy, pochodzących z wpływów z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Projekt jest częścią działań lokalnej kampanii “Jaworzno mówi STOP cyberprzemocy”.

Comments are closed.