Aktualności, Z miasta, Zdrowie|

We wtorek, 5 października 2021 r. oficjalnie przekazano karetkę typu P dla Stacji Pogotowia w Jaworznie, zakupioną w ramach II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

W uroczystym przekazaniu nowego wozu udział wzięli m.in. pomysłodawcy projektu Roman i Jadwiga Grzybek, Wicemarszałek Województwa Śląskiego Dariusz Starzycki, Członek Zarządu Województwa Śląskiego Izabela Domogała, Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert wraz z Zastępcą Łukaszem Kolarczykiem, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu dr Klaudiusz Nadolny, Lekarz Naczelny jaworznickiego Szpitala Wielospecjalistycznego Wiesław Więckowski oraz Ratownicy Medyczni.

Zebrani na spotkaniu goście podkreślali jak ważna dla społeczeństwa jest praca ratowników medycznych i jak ważne jest by dysponowali najlepszym dostępnym sprzętem. Podczas wydarzenia zaprezentowano również najnowocześniejsze wyposażenie samochodu ratunkowego

Projekt Romana Grzybka pn: „Zakup karetki typu P wraz z wyposażeniem dla Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu (stacja pogotowia Jaworzno)” wygrał w II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego – uzyskał 1362 głosów. Wygrane zadanie ma zasięg podregionalny obejmującym powiaty: będziński, zawierciański oraz miasta na prawach powiatu Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec.

Nowa karetka

Mercedes 419, ważący ponad 4 tony z silnikiem 3.0 oraz automatyczną skrzynią biegów będzie na stałe stacjonować w Jaworznie. Wyposażony jest w nosze elektryczne o wartości ok. 150 tys. zł. Dzięki elektrycznym noszom ratownicy ustawiają sobie wysokość odpowiednią do transportu pacjenta, nie muszą go dźwigać, schylać się. Ponadto karetka wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt medyczny – nowoczesny defibrylator, urządzenie do kompresji klatki piersiowej czy nową pompę wolumetryczną.

Karetka typu P jest to pojazd podstawowego zespołu ratownictwa medycznego, posiadający obsadę składającą się z co najmniej dwóch ratowników lub pielęgniarek. Wyposażenie karetki P jest przystosowane do sytuacji takich jak wypadki, urazy i zachorowania, gdzie nie wymaga się udziału ambulansu typu S. Koszt nowego pojazdu to pół miliona zł.

Galeria zdjęć

Comments are closed.