Kultura, Z miasta|

image_print

120 lat temu Jaworzno uzyskało tytuł miasta. Należało wówczas do nielicznych miejscowości, które uzyskały prawa miejskie dzięki dynamicznemu rozwojowi, głównie w sektorze przemysłowym. W niedzielę, 26 września 2021 r. w odnowionej Hali Widowiskowo – Sportowej MCKiS odbył się uroczysty urodzinowy koncert w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Archetti, Orkiestry eM Band i solistów – Anny Surmy, Weroniki Skalskiej, Kamila Franczaka i Bogumiła Stelmacha. Nad całością czuwał Michał Jańczyk – dyrygent.

Podczas wydarzenia goście usłyszeli popularne kompozycje muzyki rozrywkowej oraz najpiękniejsze standardy jazzowe w ciekawych aranżacjach. Gala Koncertowa to jedna z uroczystości wpisująca się w obchody 120-lecia Miasta Jaworzna, które przypadają na rok 2021 i odbywają się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Pawła Silberta.

***

Orkiestra Kameralna „Archetti”

„Archetti” to po włosku „smyczki”. W języku polskim ten wyraz stal się synonimem profesjonalizmu i niesamowitej muzycznej energii, a wszystko to za sprawą Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna.

Zespół absolwentów akademii muzycznych z Katowic oraz Krakowa już od ponad dekady ubogaca kulturalne życie południowej Polski. Historia Orkiestry sięga roku 2007, kiedy to skład Archetti stanął na scenie, by rozpocząć próby do premierowego koncertu w kwietniu 2008. Nieustanna praca nad techniką, wyrazem i dążenie do wspólnego interpretacyjnego ideału to cechy charakterystyczne zespołu, który już od pierwszej wspólnej prezentacji na scenie pragnie przekazywać publiczności najwspanialsze wartości jakie niesie ze sobą muzyka. Archetti zostało uhonorowane między innymi III miejscem na Festiwalu Summa Cum Laude w Wiedniu, I miejscem i maksymalną ilością punktów na festiwalu Europees Muziekfestival voor de Jeugd w Neerpelt oraz II miejscem na Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Smyczkowych w Bydgoszczy. Orkiestra miała również przyjemność stanąć na scenie z takimi gwiazdami jak Kaja Danczowska, Agata Szymczewska, Szymon Krzeszowiec, Kwartet Śląski, Justyna Steczkowska, Krzesimir Dębski, Marcin Wyrostek i Tango Corazon.

Orkiestra Rozrywkowa Miasta Jaworzna eM Band

Orkiestra Rozrywkowa Miasta Jaworzno eM Band to świetny, zgrany zespół, którego największym atutem są ludzie. eM Band tu grupa doświadczonych, w pełni wykształconych muzycznie profesjonalistów z bogatym portfolio artystycznym i estradowym. Każdy występ to indywidualne i niezapomniane wydarzenie. „Nasz żywioł to energia, pozytywne emocje, profesjonalizm, zaangażowanie oraz miłość do muzyki” – czytamy na stronie orkiestry.

Michał Jańczyk – dyrygent, trębacz, kompozytor, aranżer i pianista, nauczyciel trąbki w ZPSM im. S. Moniuszki w Bielsku-Białej. Od 15 lat jest trębaczem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, a od 2016 roku członkiem zespołu Sokół Orchestra.

Wiola Malchar – wokalistka czynnie działająca na profesjonalnej scenie teatralno-muzycznej nieprzerwalnie od 19 roku życia – debiutowała spektaklem High School Musical Disneya. Jest etatowym członkiem zespołu aktorskiego Teatru Rozrywki od 2011 roku. Prowadzi także warsztaty aktorskie i wokalne.

Anna Surma – absolwentka Studium Wokalno- baletowego w Gliwicach, Wydziału Nauk o Ziemi, Studium fotografii w Katowicach i Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa na Politechnice Śląskiej. Od 2007 roku pracuje w Teatrze Rozrywki jako aktorka i solistka.

Kamil Franczak – wokalista, aktor, songwriter. Laureat festiwali oraz nagród muzycznych i teatralnych. Obecnie przygotowuje się do solowego debiutu pod pseudonimem Franky. Zapowiedzią nadchodzącego albumu pt. „#lubiecie”, jest utwór „Góra”. Debiutancki singiel ukazał się dzisiaj w serwisach streamingowych! Zachęcamy do wysłuchania https://youtu.be/nk1uhq32nJw

Bogumił Stelmach – absolwent AM w Katowicach, który współpracował z instytucjami takimi jak: Opera, Filharmonia Śląska, Teatr Zagłębia w Sosnowcu czy NOSPR. Jest członkiem zespołu Mistic – Polscy Gregorianie, z którym koncertuje w całej Polsce. Od 2019 roku prowadzi zajęcia wokalne w ATElier Kultury w Jaworznie.

Galeria zdjęć

Comments are closed.