Osiedle Sfera z transportem na żądanie

Od 14 czerwca mieszkańcy Osiedla Sfera będą mieli możliwość korzystania z transportu na żądanie, wzywanego w specjalnej aplikacji. Nowoczesny, elektryczny bus zawiezie pasażerów na przystanek GEOsfera lub Niedzieliska. Czas pokaże, czy podobne rozwiązanie miałoby szansę zostać zastosowane w innych częściach miasta. 

Z darmowego przejazdu na zamówienie mieszkańcy Sfery będą mogli korzystać od 14 czerwca do 27 sierpnia br., w dni robocze w godz. 7:00-16:00. Bus będzie woził pasażerów na przystanek GEOsfera oraz Niedzieliska. Zanim jednak mieszkańcy tego młodego osiedla zaczną korzystać z takiego rozwiązania, muszą zainstalować na swoim smartfonie aplikację „Blees: Transport na żądanie” – wersja Google Play dostępna tutaj,  AppStore tutaj. Bo tylko w niej możliwe jest zamówienie busa. – Aplikacja optymalizuje trasę przejazdu i planuje dostępność pojazdu dla innych pasażerów. Nie jest możliwe telefoniczne złożenie zamówienia lub w trakcie bezpośredniej rozmowy z kierowcą – mówi Maciej Zaremba, rzecznik prasowy PKM Jaworzno.

 

Nowa usługa zwiększy dostępność nowego, stale rozbudowującego się osiedla. Zyska na tym zarówno komunikacja miejsca, jak i samo osiedle. – Cieszymy się, że to mieszkańcy naszego osiedla będą mieli okazję jako pierwsi skorzystać z rozwiązania, jakim jest transport na żądanie. Uruchomienie busa, który dowiezie pasażerów na jeden z pobliskich przystanków pozwoli na jeszcze lepsze skomunikowanie Sfery oraz – mamy nadzieję – zachęci mieszkańców do częstego korzystania z transportu publicznego. Jednocześnie wierzymy, że taka oferta transportowa zadziała w drugą stronę, czyniąc to osiedle bardziej atrakcyjnym i nowoczesnym – mówi Janusz Łach, prezes JTBS.

 

Oferowana mieszkańcom Sfery usługa będzie jednocześnie testem, czy takie rozwiązanie ma przyszłość. Niewykluczone, że w przyszłości inne osiedla w naszym mieście zostaną skomunikowane właśnie za pomocą tego typu busów. – Jeżeli system okaże się popularny, to jesteśmy bardzo zainteresowani zamianą w przyszłości na terenach podmiejskich dużych, rzadko kursujących autobusów na małe, lepiej dopasowane do potrzeb pojazdy na żądanie – zdradza Maciej Zaremba z PKM Jaworzno. Nadziei związanych z takim rozwiązaniem nie kryje również radny Dawid Domagalski, zawodowo od lat związany z branżą nieruchomości – Taka aplikacja i transport na żądanie to kolejny krok ku nowoczesności nie tylko osiedla, ale także miasta. W końcu jeśli test usługi na Osiedlu Sfera wypadnie pozytywnie, będzie to jakaś informacja na przyszłość i być może inne osiedla także mogłyby korzystać z takich rozwiązań. Poza tym żyjemy w czasach, gdzie coraz więcej spraw załatwiamy przy pomocy różnych aplikacji, więc dlaczego nie korzystać z nowoczesnych technologii także w transporcie publicznym? – mówi Dawid Domagalski.

 

(Fot. PKM Jaworzno)