Archiwum JBO|

Dzisiaj prezentacja kolejnych 6 zadań, biorących udział w głosowaniu JBO 2021, a będą to:

7. “Sportowa Ósemka-uzupełnienie nawierzchni boiska wielofunkcyjnego przy SP 8 w Dąbrowie Narodowej” Wnioskodawca: Mariusz Kowalski

8. “Naturalny plac zabaw Bobrowa Górka w Ciężkowicach” Wnioskodawca: Filip Kucharski

9. “Budowa zewnętrznego oraz oświetlonego kortu do gry w Padla w pobliżu ZSO przy ul. Towarowej” Wnioskodawca: Piotr Kurdziel

10. “Strefa zabawy i rekreacji od juniora do seniora przy ROD GÓRNIK w Szczakowej” Wnioskodawca: Danuta Lach.

11. “Doposażenie placu zabaw TĘCZOWY RAJ przy PM 19 w Jeleniu” Wnioskodawca: Marlena Latko

12. “Jaworznickie Przystanki Rowerowe w GEOsferze, Parku Gródek i Centrum wraz z samoobsługowym punktem naprawy rowerów” Wnioskodawca: Kamil Łach

(Uwaga! Przypominamy, że w tej samej kolejności numerycznej opublikowane zostaną zadania na karcie do głosowania, która udostępniona zostanie w dniu rozpoczęcia głosowania czyli 14 września br.)

 

***

 

7. “Sportowa Ósemka-uzupełnienie nawierzchni boiska wielofunkcyjnego przy SP 8 w Dąbrowie Narodowej” – szacunkowe koszty: 200 000,00 zł. Wnioskodawca: Mariusz Kowalski

W dzielnicy Dąbrowa Narodowa istnieje obecnie boisko wielozadaniowe do gier zespołowych zlokalizowane w Szkole Podstawowej nr 8 w Jaworznie. W ubiegłych latach było modernizowane w ramach JBO oraz uzupełniane o plac zabaw, siłownię pod chmurką oraz plac ćwiczeń do Street workout’u. Z uwagi na wysoki koszt tego typu inwestycji modernizację boisk przyszkolnych podzielono na kilka etapów.

Ten etap pozwoli na uzupełnienie całości boiska głównego nawierzchnią poliuretanową, przestawienie bramek oraz mocowań pod słupki do piłki siatkowej, pomalowanie linii na boisku do nowego wymiaru oraz uzupełnienie osprzętem do zespołowych gier sportowych oraz monitoringiem.

Wykonanie wielozadaniowego boiska w tym miejscu przyczyni się do zwiększenia aktywności fizycznej mieszkańców Dąbrowy Narodowej, a w szczególności dzieci i młodzieży z tej dzielnicy, poprawy bazy sportowej miasta oraz powstania dodatkowego miejsca do aktywnego spędzenia wolnego czasu. Położenie boiska na terenie szkoły daje możliwość podłączenia się do istniejącego w placówce monitoringu, lepszą obsługę techniczną oraz zmniejszenie aktów wandalizmu.

8. “Naturalny plac zabaw Bobrowa Górka w Ciężkowicach” – szacunkowe koszty: 205 000,00 zł. Wnioskodawca: Filip Kucharski

Propozycja zakłada powstanie naturalnego placu zabaw tematycznie związanego z siedliskiem bobrów zamieszkujących okoliczne zielone tereny.
Autor chce by zawierał on nietypowe, łamiące schematy elementy – bazując na jak największej ilości materiałów naturalnych. Nie będą to elementy specjalnie nowatorskie ani odkrywcze, ale odróżniające się od istniejących już w przestrzeni miasta jak i regionu placów zabaw, które mają cechować się prostotą, ale zarazem zaskakiwać.

Podstawą, na której będzie się opierał pomysł jest budowa konstrukcji przypominającej żeremie, czyli dom bobrów. Pozostałe planowane urządzenia, elementy wchodzące w skład placu zabaw to piaskownica, kloce drewniane mogące służyć jako elementy do budowy różnych konstrukcji np. jako tor przeszkód czy pełniące funkcję siedziska, tunel pod usypanym wzgórzem na którym można zamontować pochylnie do wspinaczki, zjeżdżalnie czy stopnie w postaci kamieni wapiennych czy klocy drewnianych oraz huśtawki. Pomysł przewiduje również zasadzenie kilkuletnich drzew dających cień w przyszłości. Planowana jest nawierzchnia z piasku lub pozostawienie istniejącej naturalnej nawierzchni oraz elementy dodatkowe nawiązujące do charakteru sąsiadujących terenów: kamienie dolomitowe, wapienie, kora z drzew.

Zachęcamy do zapoznania się z opisem i przykładami-inspiracjami przygotowanymi przez autora projektu.

Pomysł ze względu na prowadzone wcześniej przez autora konsultacje z mieszkańcami będzie realizowany małymi krokami – pierwszym z nich będzie budowa placu zabaw dla najmłodszych dzieci. W przypadku powodzenia inwestycji w kolejnych latach na przedmiotowej działce można zaproponować inne niezależne od siebie pomysły (np. budowę mini boisk czy placu zabaw dla starszych dzieci).

9. “Budowa zewnętrznego oraz oświetlonego kortu do gry w Padla w pobliżu ZSO przy ul. Towarowej” – szacunkowe koszty: 150 000,00 zł. Wnioskodawca: Piotr Kurdziel

Zadanie polega na budowie od podstaw pierwszego zewnętrznego i oświetlonego w powiecie kortu do gry w padla. Padel jest dyscypliną sportu łączącą elementy tenisa ziemnego i squasha. Ten sport cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Jego główną zaletą jest to, że w przeciwieństwie do tenisa ziemnego, warunki fizyczne nie odgrywają dużego znaczenia. Dzięki temu możliwa jest rywalizacja kobiet z mężczyznami, a nawet całych rodzin. Przede wszystkim dostarcza on dużo radości i sportowych emocji. Padel nie ogranicza wiekowo ani nie wymaga doświadczenia. Podbija serca zarówno zawodowych sportowców, jak i amatorów. W Padlu zakochały się już takie gwiazdy jak Jerzy Janowicz, Agnieszka Radwańska czy Zbigniew Boniek. Padl jest grą towarzyską i integruje, jednocześnie pozwalając poczuć, czym jest współzawodnictwo i zdrowa rywalizacja.

Kort do padla ma wymiary 20 m długości na 10m szerokości. Granicę kortu wyznacza ogrodzenie z metalowej siatki i hartowanego szkła. Ściany biorą udział w grze, dlatego ogrodzenie kortu musi być bardzo dokładnie wyrównane (znajdować się w jednej linii) ze ścianami bocznymi-grającymi oraz równoległe do grającej powierzchni kortu. Nie może być żadnych ostrych krawędzi, które mogłyby zranić gracza. Ogrodzenie musi być mocno napięte, tak aby zapewnić dobre odbicie piłki.

Szczegółowy opis (techniczny) znajduje się we wniosku.

10. “Strefa zabawy i rekreacji od juniora do seniora przy ROD GÓRNIK w Szczakowej”– szacunkowe koszty: 118 000,00 zł. Wnioskodawca: Danuta Lach

Projekt zakłada stworzenie strefy zabawy i rekreacji przy Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „GÓRNIK” w Szczakowej. Będzie to miejsce przystosowane do zrealizowania np. pikniku rodzinnego, zabawy tanecznej, imprez i wydarzeń o charakterze kulturalnym.

Strefa podzielona zostanie na dwie części:
w pierwszej kolejności wykonana zostanie strefa zabawy – czyli zadaszona scena z nawierzchnią pozwalającą na zabawy taneczne, zabudowane zostaną stoliki i siedziska do wystawiennictwa rzeczy artystów czy produktów domowych, wykonany zostanie montaż skrzynki elektrycznej, która pozwoli na podłączenie sprzętu nagłaśniającego, dodatkowo nasadzone zostaną drzewa i krzewy w sąsiedztwie stanowiska kontenerowego.
w drugiej części strefy przewidziano urządzenia siłowni zewnętrznej.

Teren ogródków działkowych jest ogrodzony, co stwarza większe bezpieczeństwo niż w przestrzeni otwartej. Projekt umożliwi realizację pikników szczególnie letnią porą (przy założeniu skorzystania z oferty foodtruckowej w bezpośrednim miejscu zabawy). Posadowienie obok siłowni zapewni element sportowy, który wzmocni ofertę rekreacyjną, szczególnie wobec seniorów i juniorów najchętniej potrzebujących zaspokojenia wolnego czasu na zabawie. Największą korzyścią będzie dostępność dla wszystkich mieszkańców Jaworzna nie tylko mieszkańców dzielnicy Szczakowa.

11. “Doposażenie placu zabaw TĘCZOWY RAJ przy PM 19 w Jeleniu” – szacunkowe koszty: 200 000,00 zł. Wnioskodawca: Marlena Latko

Propozycja dotyczy doposażenia zrealizowanego w ramach Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego placu zabaw w kolejne urządzenia do aktywnego wypoczynku dzieci oraz wymianę nawierzchni pod urządzeniami już istniejącymi na bezpieczną z płyt gumowych.
Montaż nowych i bezpiecznych urządzeń pozwoli na zagospodarowanie ogrodu przedszkolnego w sposób umożliwiający korzystanie z niego przez większą ilość dzieci jednocześnie.

Bezpieczny i funkcjonalny plac zabaw to jedno z najważniejszych miejsc dla dziecka, ponieważ dostarcza mu rozrywki i radości, nieskrępowanej zabawy z rówieśnikami, niezapomnianych wrażeń i przygód, zapewnia ruch na świeżym powietrzu i sprawia, że dziecko z pewnością nie będzie się nudzić.

We wniosku uwzględniono następujące urządzenia: zestaw zabawowy duży, bujak kwiatuszek, bujak skuter, bujak busik szkolny, huśtawki wagowe ważka podwójna i poczwórna, huśtawka metalowa podwójna bocianie gniazdo, wolno stojące domki-domek sadownika, centrum dowodzenia, ławka/ równoważnia 2 sztuki, ławka bez oparcia 2 sztuki, skałka z tunelem, ścieżka zdrowia- tunel słonik. Dodatkowo wykonana zostanie nawierzchnia wylewana poliuretanowa.

Zakres urządzeń zostanie dostosowany do kwoty 200 tys. zł na etapie projektowania.

12. “Jaworznickie Przystanki Rowerowe w GEOsferze, Parku Gródek i Centrum wraz z samoobsługowym punktem naprawy rowerów” – szacunkowe koszty: 98 400,00 zł. Wnioskodawca: Kamil Łach

Mieszkańcy Jaworzna mają do dyspozycji wiele ścieżek rowerowych, po których z przyjemnością podróżują zarówno w celach rekreacyjnych, jak i społecznych. Miasto w ostatnich latach bardzo rozbudowało sieć tras rowerowych dając mieszkańcom możliwość bezpiecznego przemieszczania się na rowerach po całym obszarze Jaworzna. Brakuje natomiast infrastruktury rowerowej, która zwiększyłaby komfort rowerzystów. Proponowane przystanki rowerowe mogą to jednak zmienić. Rowerzyści mieliby do dyspozycji schronienie przed opadami atmosferycznymi, mogliby również odpocząć w komfortowych warunkach, a także w razie potrzeby skorzystać z darmowej stacji naprawczej.

Ze względu na dostępność terenu, wiaty zostaną zlokalizowane na terenie „Parku Gródek” i przy GEOsferze, a przystanek na parkingu MCIT wyposażony zostanie z punkt bezobsługowej naprawy rowerów.

Na przystanku znajdować się będą: wiata chroniąca przed opadami oraz słońcem w upalne dni, serwis naprawczy z kluczami oraz pompką, ławka do odpoczynku, stojaki do postawienia rowerów.

 

Comments are closed.