Domki dla kotów

25 budek zakupionych przez gminę trafiło do osób i organizacji pomagającym kotom wolno żyjącym. Domki dla mruczków zostały zakupione w ramach programu zwalczania bezdomności zwierząt i są częścią projektu Jaworzno Miasto Kotów. 

 

Drewniane budy zostały przekazane Fundacji Koty z Kociej, Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami i prywatnym osobom które są opiekunami społecznymi kotów wolno żyjących. Dawniej takie koty zamieszkiwały piwnice bloków, jednak wraz z upływem czasu mieszkańcy walczyli z ich obecnością, np. przeganiając je lub zamykając drzwiczki czy okienka, by koty nie wchodziły. Obecność kotów mogła być rzeczywiście uciążliwa, ale wystarczyło wygospodarować im kącik do jedzenia i postawić kuwetę, a wtedy mieszkańcy nie odczuliby ich obecności. Teraz, gdy koty praktycznie wyniosły się z piwnic, lokatorzy mają problem z obecnością gryzoni. Dlatego też ważne jest podejmowanie kroków utrzymujących populację kotów wolno żyjących, a zarazem ograniczenia ich liczebności poprzez program bezpłatnych sterylizacji. Teraz przyszedł czas na domki zakupione przez gminę, gdzie koty będą mogły zamieszkać.

6 lat temu w mieście pojawiły się pierwsze budki dla kotów zrobione ze styropianu, później nasi znajomi zaczęli robić nam drewniane domki. Teraz otrzymaliśmy 9 budek od gminy i rozlokujemy je na Borach i w okolicach Śródmieścia – mówi Katarzyna Pokuta z Fundacji Koty z Kociej. Jak dodaje, domków dla kotów nie stawia się na widoku. Z jednej strony ma to zapewnić spokój zwierzętom, a z drugiej – uchronić budki przed kradzieżą czy dewastacją.

 

Jak widać po zdjęciu, domki budzą zainteresowanie kotów. Tutaj kot leżący na domku jest nawet podobny do tego… wypalonego na domku.