Jak uniknąć zamrożenia wody?

utworzono: 2010-01-28 15:22
— w kategorii:

Utrzymujące się w ostatnich dniach niskie temperatury spowodowały, że w budynkach prywatnych znajdujących się na terenie miasta zamarzło kilkanaście przyłączy oraz kilka wodomierzy. W okresie zaledwie pięciu dni, od 23 do 27 stycznia, do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jaworznie wpłynęło ponad 30 tego typu zgłoszeń.

- Wielu awarii można było uniknąć, chociażby poprzez zabezpieczenie przyłączy i wodomierzy ciepłymi tkaninami, materiałami izolacyjnymi oraz poprzez uszczelnienie pomieszczeń, w których się znajdują - wyjaśnia Sławomir Grucel, rzecznik prasowy MPWiK. - Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, obowiązek zachowania właściwych warunków w pomieszczeniu, w którym znajduje się wodomierz i instalacja, spoczywa na odbiorcy usług.

Niestety w momencie zamarznięcia przyłącza należy liczyć się z chwilową utratą dostawy wody. Jeśli przyłącze jest wykonane ze stali, istnieje możliwość jego szybkiego rozmrożenia. Natomiast jeśli jest ono wykonane z tworzywa sztucznego, nie należy go ogrzewać.

- Kosztowne w skutkach może się także okazać zamarznięcie wody w wodomierzu, gdyż jego rozmrożenie powoduje utratę szczelności i wyciek wody. W takiej sytuacji awarię należy zgłosić pod bezpłatny numer 994. Wówczas przedsiębiorstwo dokona odpłatnej wymiany wodomierza - mówi Sławomir Grucel.

Przedsiębiorstwo corocznie przygotowuje swoją ponad 500-kilometrową sieć wodociągową do zimy. Każdego roku, jesienią pracownicy Spółki dokonują przeglądu i oznakowania armatury wodociągowej na terenie całego miasta oraz przygotowują informacje przypominające o obowiązku zabezpieczenia prywatnych instalacji.

***


Gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 0 st. C, należy:

  1. zabezpieczyć pomieszczenia, w których znajdują się urządzenia wodociągowe i wodomierze, przed działaniem mrozu poprzez naprawę ubytków w ścianach, wstawienie brakujących szyb, uszczelnienie drzwi i okien;
  2. studzienki wodomierzowe poddać gruntownemu czyszczeniu, usunąć z nich wodę, wyremontować, w szczególności zwrócić uwagę na pokrywy czy nie są uszkodzone,
  3. zabezpieczyć wodomierz izolacją cieplną (pianka, niepotrzebna tkanina, styropian), pozostawiając jednak możliwość jej zdjęcia w celu dokonania odczytu licznika,
  4. przewody wodociągowe i kanalizacyjne przechodzące przez pomieszczenia nie ocieplane odpowiednio zaizolować - ocieplić,
  5. elementy sieci wodociągowej wykorzystywane jedynie w okresie letnim zabezpieczyć poprzez ich odwodnienie i zamknięcie zaworów.


Gdy przyłącze już zamarznie, jedynym sposobem samodzielnego rozmrożenia jest podniesienie temperatury w pomieszczeniu, gdzie znajduje się wodomierz główny. Nie należy natomiast rozmrażać przyłącza we własnym zakresie otwartym ogniem oraz prądem.