Kontrolowany odstrzał dzików

W środę, 20 stycznia, na Osiedlu Stałym, decyzją Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jaworznie, miał miejsce odstrzał redukcyjny dzików. Sprawdzamy, na jakiej podstawie doszło do zdarzenia.

Jak udało nam się dowiedzieć w PCZK, w minioną środę rano komórka otrzymała zgłoszenie od Straży Miejskiej o 8 dzikach żerujących w okolicy ul. Kalinowej. PCZK w odpowiedzi na zgłoszenie strażników oraz niepokój Mieszkańców, skierowało na miejsce specjalistyczną firmę zajmującą się odstrzałami redukcyjnymi, a do zabezpieczenia miejsca i wyizolowania terenu skierowało Straż Miejską, Policję i jedną z jednostek OSP. W efekcie porannych działań odstrzelono 4 dziki. Ok. godz. 17:00 wpłynęło kolejne zgłoszenie o dzikach w okolicy ul. Kamińskiego. Poranna procedura została powtórzona po południu, odstrzelono kolejne 4 zwierzęta.

Warto zaznaczyć, że w sytuacjach szczególnego zagrożenia dla funkcjonowania obiektów produkcyjnych i użyteczności publicznej, a także zdrowia i mienia Mieszkańców, Prezydent Miasta ma prawo wydać decyzję o odstrzale redukcyjnym dzikich zwierząt. Taka decyzja został wydana 20 października 2020 r. i pozwala na odstrzał 50 sztuk dzików. Jest ona ważna rok. Środowy odstrzał miał swoje uzasadnienie w zapisach tej decyzji.

Przeprowadzona akcja to nie znane większości (raczej z filmów) polowanie z nagonką czy też zasadzanie się na dziki. Firma realizująca zadanie może działać w terenie zabudowanym (odpowiednio zabezpieczonym), w przypadku działań w odległości większej niż 100 metrów od granicy domostw, odstrzał uznawany jest za kłusownictwo. Natomiast zgodnie z Prawem łowieckim gospodarką zwierzyną leśną, w tym odstrzałem dzików, zajmują się koła łowieckie z danego terenu i czynią to pod nadzorem administracyjnie przyporządkowanych nadleśnictw. Koła nie tylko powinny odpowiednio kontrolować populację dzikich zwierząt na swoim terenie, ale jeszcze mają zadbać o to, by zatrzymać je w lesie i żeby nie pojawiały się na terenach zabudowanych.

Temat dzików nie jest prosty – z jednej strony Mieszkańcy obawiają się bliskich kontaktów z dzikimi zwierzętami i oczekują od Miasta konkretnych działań (a decyzję Prezydenta Miasta o odstrzale redukcyjnym i jej realizację można przecież uznać za konkretne działanie), z drugiej strony nie brakuje osób, które o podejmowane działania mają pretensje. Dowodem tego są publikacje medialne przyjmujące za każdym razem ton pretensji – pretensji, że działań powinno być więcej lub pretensji o ich podejmowanie.