Konferencja o chomiku za nami

Dziś w Jaworznie odbyło się spotkanie w ramach Międzynarodowej Konferencji Naukowej poświęconej ochronie chomika europejskiego. Po referatach i panelu dyskusyjnym odsłonięto na Rynku pomnik chomika.
Meeting of the International Hamster Workgroup co roku odbywa się w innym kraju. Tym razem wydarzenie zorganizowano w Jaworznie, jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną, dzień stacjonarny odbył się w „okrojonym” składzie, natomiast w weekend odbędą się spotkania online. Konferencja odbyła się dzięki współpracy Urzędu Miejskiego w Jaworznie, Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Gości – m.in. przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego Górnego Śląska, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Instytutu Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, Stowarzyszenia Pracowania na rzecz Wszystkich Istot, Koła Pszczelarzy w Głubczycach, Programu „W imieniu tych co nie mówią”, Pracowni GreenPro – w imieniu Prezydenta Miasta Jaworzna przywitała Diana Kościuk, Kierownik Referatu Ochrony Środowiska UM w Jaworznie. Po wysłuchaniu prelegentów i panelu dyskusyjnym, uczestnicy wydarzenia wzięli udział w odsłonięciu figurki chomika na Rynku. Warto przypomnieć, że chomik który zamieszkał na głównym placu miasta to grant zewnętrzny, pozyskany w ramach programu w którym uczestniczy Jaworzno.
Wygląd chomika nie jest przypadkowy – nawiązuje do dzisiejszej konferencji oraz do obecnych czasów. Maseczka na pyszczku naszego puchatego przyjaciela to symbol czasów epidemii, o której zapewne w przyszłości dzieci będą uczyć się na lekcjach historii.