Tegoroczna edycja  międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej ochronie chomika europejskiego odbędzie się w Polsce . W piątek, 23 października, uczestnicy zagoszczą w Jaworznie.  W ramach wydarzenia zostanie odsłonięty nowy pomnik chomika – tym razem na Rynku – który jest zewnętrznym grantem. 

O konferencji i figurce chomika informowaliśmy na naszym profilu na Facebooku [kliknij tutaj]. Dziś zdradzamy więcej szczegółów – w 27th Meeting of the International Hamster Workgroup weźmie udział ok 25 osób, w tym uczestnicy zewnętrzni (m.in. przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego Górnego Śląska, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Instytutu Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, Stowarzyszenia Pracowania na rzecz Wszystkich Istot, Koła Pszczelarzy w Głubczycach, Programu „W imieniu tych co nie mówią”, Pracowni GreenPro) oraz przedstawiciele organizatorów (Urzędu Miejskiego w Jaworznie, Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu).
Spotkania Międzynarodowej Grupy Roboczej ds. Chomików są już tradycją – od 27 lat organizowane są co roku, w różnych krajach Eurazji. Tegoroczne odbywa się pierwszy raz w Jaworznie (natomiast drugi raz w Polsce), jednak w innej niż zazwyczaj formie. W tym roku, ze względu na trudny czas związany z pandemią, zmianie musiała ulec formuła konferencji. Konieczność ochrony zdrowia i życia zmusiła naszych zagranicznych gości do pozostania w domach. Do spotkania o charakterze międzynarodowym jednak dojdzie – naukowcy z 12 krajów spotkają się w sobotę i niedzielę, w przestrzeni wirtualnej – przed ekranami laptopów czy komputerów. W ramach tej niezwykłej konferencji standardowo (bo stacjonarnie) odbędzie się tylko piątkowe spotkanie w ramach „Dnia polskiego”, podczas którego przedstawione zostaną polskie doświadczenia zdobyte przy ochronie tego gatunku, w dużej mierze właśnie na terenie Jaworzna.