Szybkie działania miejskiego Sztabu Kryzysowego i współpraca władz miasta, sanepidu, służb wojewody i służb mundurowych oraz brygady Wojsk Obrony Terytorialnej zapewniły ciągłość bezpiecznej i profesjonalnej opieki pensjonariuszom oraz umożliwiły opanowanie ogniska zakażeń w prywatnym Domu Seniora „Jesień na Letniej”.

Sytuacja jest poważna, cały czas udzielamy wsparcia właścicielom Ośrodka oraz jego mieszkańcom – i będziemy go udzielać, dopóki nie zniknie zagrożenie zdrowia i życia. Na bieżąco dostarczamy do Domu Seniora „Jesień na Letniej” potrzebne materiały i środki. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, służb oraz skoordynowanym działaniom, również miejskiego Sztabu Kryzysowego, kontynuowana jest próba opanowywania ogniska rozprzestrzeniania się koronawirusa. Będzie to jednak wymagać jeszcze wielu róznorakich działań – stwierdza Paweł Silbert, Prezydent Jaworzna.

Do Domu Seniora „Jesień na Letniej” Wydział Zarządzania Kryzysowego UM przekazał m.in. kombinezony, maski, rękawiczki, przyłbice oraz płyny dezynfekcyjne z magazynu miejskiego. Zapewniono również wyżywienie dla seniorów. Skoordynowana pomoc polega także na zorganizowaniu przez jaworznicki Szpital profesjonalnego zespołu pielęgniarskiego do opieki nad pensjonariuszami oraz dostarczeniu zestawów do podawania tlenu chorym. Zapewniony został również zapas tlenu medycznego, a najciężej chore osoby trafiły do szpitali zakaźnych. Od samego początku dużym zaangażowaniem wykazują się właściciele Ośrodka, personel oraz liczni wolontariusze.

Pierwsze działania, zaraz po otrzymaniu informacji od Dyrekcji Ośrodka (8 października 2020 r.) polegały na zapewnieniu sprzętu i środków ochrony bezpośredniej dla kadry opiekującej się mieszkańcami tego Domu; zorganizowaliśmy również nabór wolontariuszy – chętni mieszkańcy zgłaszali się do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, skąd zostali skierowani do pomocy w Domu Seniora – mówi Monika Bryl, Zastępca Prezydenta. – Natychmiast podjęty został też kontakt z Urzędem Wojewódzkim, ustaliliśmy zakres wsparcia ze strony miasta oraz kolejne kroki, które mogą być realizowane ze służbami wojewody i wojskiem.

W Domu Seniora „Jesień na Letniej” działają żołnierze skierowani z 13. Śląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Oprócz pomocy medycznej pensjonariuszom, dowódca grupy dr Jacek Dutkiewicz organizuje również pracę Ośrodka, ponieważ część personelu i kadry kierowniczej także uległa zakażeniu koronawirusem. Jak podkreśla lekarz Jacek Dutkiewicz, sytuacja jest ciężka, ale ustabilizowana, osoby chore i starsze potrzebują opieki w różnych zakresach przez całą dobę. W placówce jest obecnie 55 seniorów z czego ponad 40 zakażonych koronawirusem.

Zostaniemy tu tak długo jak będzie to konieczne, aż nie zgasimy ogniska koronawirusa. Nie zostawimy starszych osób, które tak bardzo nas teraz potrzebują – mówi dr Jacek Dutkiewicz.

Pracownicy Urzędu Miejskiego dostarczają niezbędne środki ochrony osobistej dla załogi WOT oraz obsługi Domu. Dziennie zużywanych jest kilkadziesiąt kompletów kombinezonów, kilkaset masek i rękawiczek. Na najbliższe dni zabezpieczone zostały zapasy tlenu dla chorych.

Największym problemem dla właścicieli tego Ośrodka było zapewnienie opieki lekarskiej dla seniorów; a w związku z pogarszającą się ich sytuacją zdrowotną, uruchomione zostały procedury pozyskania profesjonalnej kadry medycznej, która może działać w ciężkich warunkach epidemii – mówi gen. Janusz Skulich, Doradca Prezydenta ds. Bezpieczeństwa oraz koordynator Sztabu Kryzysowego COVID19 Jaworzno. Szybka reakcja poskutkowała tym, że od dwóch dni na miejscu – w Ośrodku – działają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pod kierownictwem lekarza Grupy Podhalańskiej GOPR Jacka Dutkiewicza dodaje gen. Janusz Skulich.

Działająca na miejscu grupa żołnierzy WOT, podczas wiosennej fali koronawirusa, pomagała w innych tego typu domach seniora w województwie śląskim.

fot. 13. Śląska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here