Na Starej Hucie powstał nowy park w stylu angielskim. Są ciągi pieszo-rowerowe, strefy z zielenią urządzoną, altany a także plenerowa biblioteczka. Miejsce powstało dzięki dofinansowaniu unijnemu.


W naszym mieście od lat sukcesywnie powstają przestrzenie, w których Mieszkańcy mogą odpocząć a także zintegrować się ze swoją społecznością. Jednak poza rynkami (czy to głównym, czy dzielnicowymi) jaworznianie mogą korzystać z oaz zieleni, co znacznie podnosi komfort życia. Popularne miejsca, takie jak GEOsfera, Park Gródek czy Park Chrząstówka to najlepszy dowód na to, że miasto to nie tylko budynki i ulice, ale także (i koniecznie!) tereny zielone, sprzyjające odpoczynkowi i rekreacji. Dziś chcemy zaprezentować Wam nowe miejsce na zielonej mapie Jaworzna – Park Angielski, który powstał na Starej Hucie. Jego stworzenie pozwoliło na zagospodarowanie zdegradowanego obszaru poprzemysłowego na cele przyrodnicze oraz poprawę jakości środowiska miejskiego. Z parku na pewno skorzystają zarówno spacerowicze, jak i rowerzyści. W strefie Chillout można podziwiać zieleń urządzoną. Są też oczywiście ławki i kosze na śmieci. Podobnie w strefie zakochanych, która wiosną na pewno będzie prezentować się niezwykle romantycznie. W strefie aktywnego wypoczynku poza masą roślin znalazły się urządzenia do ćwiczeń i gry na wolnym powietrzu (bet. stoły do ping-ponga, miejsce do gry w bule, kosze do koszykówki itp.). Natomiast strefa rodzinna została wyposażona w miejsca piknikowe (stoły z ławkami) oraz urządzenia do zabawy dla dzieci. Miłośnicy literatury będą mogli korzystać ze specjalnej skrzynki na książki – mamy nadzieję, że będzie ona wykorzystywana przez czytelników, pozwalając książkom krążyć.

Na chwilę obecną wiele elementów jest jeszcze „zafoliowanych”, ponieważ oddanie parku jeszcze przed nami. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by – jeśli pogoda pozwoli – wybrać się tam na spacer.
Warto przypomnieć, że w bezpośrednim sąsiedztwie parku powstanie osiedle domów jednorodzinnych – na zakupionych od gminy działkach mieszkaniowych, gdzie w tym roku MZDiM w ramach współpracy z UM wykonał drogi dojazdowe, szczęśliwi nabywcy terenów wkrótce rozpoczną budowę swoich wymarzonych domów.

Zachęcamy również

do obejrzenia galerii zdjęć

autorstwa Pawła Jarząbka.