Dzisiaj, 18 maja, obchodzimy 100. urodziny Św. Jana Pawła II, Papieża Polaka. Jaworznianie pamiętają o Wielkim Rodaku! W 2003 roku Rada Miejska biorąc pod uwagę historyczne zasługi Jana Pawła II i jego związki z naszym miastem podjęła uchwałę o nadaniu mu tytułu HONOROWY OBYWATEL MIASTA JAWORZNA.

 

Jego pontyfikat wywarł ogromny wpływ na losy świata i Kościoła, a świadectwo życia papieża i jego postawa w obliczu cierpienia i choroby stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi. Postać Św. Jana Pawła II jest bardzo bliska wszystkim Polakom. Tym większym sentyment mają do niego mieszkańcy Jaworzna, którzy mieli okazję niejednokrotnie osobiście się z nim spotkać, nie tylko w czasie papieskiego pontyfikatu, ale też wykonywania posługi biskupa i kardynała.

 

Nasze miasto przygotowywało się do tych obchodów od dłuższego czasu. Zaangażowane do współpracy zostały wszystkie instytucje kultury oraz partnerzy zewnętrzni. Z uwagi na pandemię plany zostały odłożone. Liczymy, że dużą cześć z zaplanowanych wydarzeń uda się odtworzyć lub przeprowadzić w drugiej połowie roku.

Tymczasem chętnych zapraszamy do zapoznania się z wystawą plenerową pt. „Wstańcie, chodźmy…” przygotowaną przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawę upamiętniającą pierwszą pielgrzymkę św. Jana Pawła II do Polski można zobaczyć przed budynkiem Muzeum Miasta Jaworzna do końca maja br.

 

Wkrótce, do swoich wydarzeń związanych z obchodami zaprosi też Miejska Biblioteka Publiczna.

 

W poniedziałek, 18 maja w Kolegiacie Św. Wojciecha i Katarzyny o godz. 18:30 odprawiona zostanie przez ks. biskupa Grzegorza Kaszaka uroczysta Msza Święta. Udział w niej wezmą przedstawiciele władz miasta.

 

Wybierając się na nabożeństwo, pamiętajmy, że także w tym dniu ilość osób uczestniczących we Mszy Św. musi być zgodna z wytycznymi władz państwowych (1 osoba na 10 mkw.)