Wiosna wybuchła zielenią. Na ławkach powinny się pojawić zakochane pary i amatorzy taniego wina, ale jak spożywać w maseczce? Za to na drogi wyjechały bolidy, skrzętnie przygotowywane do wiosny przez naśladowców Kubicy i Alonso. Tylko umiejętności nie te, a pierdzący tłumik z Aliexpress tego nie poprawi…

Jaworznicka średnicówka od zjazdu na Pechnik, jedzie za mną golf III, za kierownicą dwudziestolatek z kapturem narzuconym na głowę. Ja rozumiem, że na ulicy, bo wieje, ale w samochodzie? Ciekawe jak rozgląda się na boki. Dojeżdża na centymetry do mojego zderzaka, wierząc w jakość swych hamulców połączonych zwojami neutronowymi z kawałkiem mózgu odpowiedzialnym za refleks. Nie wie, że zastanawiam się, czy jest mi potrzebna nowa tylna klapa w aucie. Na jego szczęście nie mam czasu na odstawienie auta do serwisu na kilka dni, więc ogłaszam amnestię. Lekcja wychowawcza tym razem odwołana. Dojeżdżamy do świateł, koleś mnie wymija i pędzi jak szalony, aby po 200 metrach zjechać pod bloki na Leopoldzie. Nigdy tego nie pojmę.

 
Kiedyś kolega z Osiedla Stałego, mający problemy ruchowe i tym samym naklejkę niepełnosprawnego na aucie, opowiadał mi, jak to w okolicach Urzędu Skarbowego zajeżdża mu drogę Bolid Młodzieży Wiejskiej. Zatrąbił, bo ledwo udało się wyhamować, na co ten wyciąga przez okno wyprostowany palec. Kolega zignorował matoła, a ten, pomimo że godziny południowe, popędził z rykiem zranionego łosia (dospawanego tłumika z Tesco) w kierunku Os. Stałego. Kolega nie śpiesząc się zbytnio, złapał go na światłach przed restauracją szybkiej obsługi zwanej potocznie „Złotymi Łukami”, gdzie zjechał, bo to przystań prawilności i miejsce zlotów zmotoryzowanej młodzieży. Tu dzieje się rzecz, która jest zbyt zabawna, aby była prawdziwa. Ale jest. Młodzian w BMW (nówka sztuka od handlarza, rocznik 1995, najlepszy, nie bity, wyklepany z przystanku co najwyżej) zatrzymuje się w miejscu dla niepełnosprawnych i wchodzi do restauracji! Nie mogąc się oprzeć, mój znajomy dzwoni na 997, że osoba nieuprawniona zajęła mu miejsce. Jednocześnie blokuje delikwentowi wyjazd i czeka na patrol. Nie mija długo i chłopaki przyjeżdżają. Finałem jest 500 zł i doświadczenie karmy życiowej. Co ciekawe, BMW posiadało reklamę na samochodzie „Odżywki dla kulturystów”…

 
Jaworznickie skrzyżowanie ulic: Braci Gutmanów i Krakowskiej cieszyło się złą sławą, bo nie było tygodnia bez wypadku w tym miejscu. Zastanawiałem się, jak można było nie widzieć 3 znaków stop? Ciekawostką jest to, że to nie przyjezdni, lecz miejscowi kierowcy byli najczęściej sprawcami. I niedopuszczalne jest tłumaczenie, że jechało się „na pamięć”, bo zasady ruchu na tej jezdni zmieniono kilka lat wcześniej. Teraz takie niechlubne miejsce dochodzi na skrzyżowaniu Karwety i Wiosny Ludów. Jak to się dzieje, że samochody tłuką się tam, niczym kibole, nie mam pojęcia. Stawiam na brawurę.

 

Znam przypadek, gdzie młody człowiek skasował kilka samochodów w dwa lata. I chwali się tym, bo to powód do dumy, przynajmniej w jego środowisku. Słyszałem rozmowę dwóch cymbałów, którzy przechwalili się: pierwszy, jak to jechał z dziewczyną 150km/h po mieście i patrzył na nią, a nie na drogę (ponoć scena skopiowana z popularnego szmirowatego filmu o szybkich i wściekłych kierowcach), drugi jak to pokazał TIR-owcowi, gdzie jego miejsce, gdy minął go prawym pasem i zajechał ostro drogę, hamując. Pewnie nie zdawał sobie sprawy, że 40 ton, które mogło znaleźć się w jego bagażniku, mogło być ostatnią rzeczą widzianą w życiu. Zdaje się, że coraz więcej osób ma problem z odróżnieniem rzeczywistości od serii popularnych gier, gdzie dostaje się punkty za rozjechanie przechodnia lub spowodowanie wypadku.

 
Kiedyś jechałem za pewnym kierowcą, na długości 5 km nie wrzucił ani razu kierunkowskazu. Zatrzymał się pod sklepem, ja też, podszedłem do niego zapytać, co to za motor ma w aucie i jaka to wersja. Chętnie zaczął odpowiadać, wręcz z dumą. Trochę się zdziwił, gdy stwierdziłem, że wyposażenie chyba słabe, bo kierunkowskazu nie ma. Zmieszał się. Zresztą nieużywanie kierunkowskazów to prawdziwa plaga, na skrzyżowaniach, przy zjeździe z ronda, przy zmianie pasa ruchu – nie ma znaczenia, bo ignorancja kierowców jest ogromna. Oby to się nie skończyło kiedyś poważnym problemem.

 
Powoli dobiega końca przebudowa ulicy 11 Listopada, aż nie mogę się doczekać fali hejtu, która ogarnie internety po otwarciu. Zapewne będą to osoby i im podobne do opisanych w tekście. Nadaję im, że względu na nieużywanie kierunkowskazów imię „bezwajchowcy”.
Trochę tęsknię za czasami, gdy pierwszym autem młodego kierowcy był ospały fiacik 126p, a nie 200 konne niemieckie auto z czwartej ręki. Ja miałem Trabanta, do dziś go wspominam z rozrzewnieniem. Popularny w tamtych latach „Ford Karton” miał taki pogrzebacz przy kierownicy, który w rzeczywistości był dźwignią zmiany biegów. Hasło sympatyków tego pojazdu brzmiało: „Mercedesa potrafi prowadzić każdy” i był to fakt. Ech, stare czasy… Trzymajcie się ciepło i wrzucajcie kierunkowskazy. Warto.

Wojciech P. Knapik