Pod auspicjami Polskiego Związku Wushu w Krakowie rozegrano 23 Otwarty Międzynarodowy Puchar Polski Wushu.

Impreza zgromadziła przedstawicieli różnych odmian kungfu z Polski, Izraela, Czech, Słowacji, Białorusi, Węgier, Ukrainy i Estonii.

 

Termin wushu oznacza współczesne usportowione kungfu. Dyscyplina ta w Chinach odgrywa szczególną rolę w wychowaniu fizycznym dzieci i młodzieży.

 

Z uwagi na zasięg światowy Międzynarodowa Federacja Wushu jest uznawana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski z siedzibą w Lozannie.

 

W tegorocznym krakowskim turnieju udział wzięły także dwie jaworznianki, które o starcie w zawodach dowiedziały się dwa dni przed imprezą.

 

Alicja „Korba” Surowiak i Zuzanna „Lufa” Bujakiewicz specjalizują się w nowoczesnym systemie walki wręcz Guja Jiujutsu , który poznają w Centrum Mistrzostwa Sportowego GujaKan.

 

Wszechstronne przygotowanie – obejmujące między innymi techniki bokserskie, kopnięciach i rzuty – pozwala podopiecznym trenera Tomasza Guji uczestniczyć również w zawodach wushu/kungfu. W ciągu ostatnich trzech lat przedstawiciele Jiujutsu zdobyli kilkanaście medali w tej chińskiej dyscyplinie sportu. W maju tego roku w Warszawie Alicja Surowiak wywalczyła srebro w Mistrzostwach Polski Wushu. Od tamtych zawodów zrobiła duże postępy dzięki czemu w Krakowie okazała się bezkonkurencyjna i ostatecznie zdobyła Puchar Polski w klasie dzieci. Mama „Korby”, która wkłada wiele wysiłku w szkolenie sportowe córki zapowiedziała, że w przyszłym roku Ala sięgnie po tytuł mistrzyni Polski w klasie młodzików. Dla Zuzy Bujakiewicz „Puchar Polski Wushu” stanowił pierwszy kontakt z chińskim sportem. Potrafiąca rzucać, świetnie kopać a ostatnio także nieźle boksować „Lufa” z GujaKan zasłużenie stanęła na najwyższym podium, zwyciężając w kategorii juniorek młodszych. Sędzia wręczający złoty medal Bujakiewicz oznajmił, że jej finałowa walka z Vanessą Stańczyk z Rzeszowa była najbardziej emocjonującym i widowiskowym pojedynkiem całego turnieju w kategorii kobiet.

 

Trener Guja nie krył zadowolenia z występu swoich podopiecznych. Wystawił do walk tylko dwie zawodniczki, które zwyciężyły deklasując swoje rywalki specjalizujące się w kungfu.

 

Tymczasem w grudniu w Jaworznie odbędzie się kolejny „Puchar GujaKan” w Jiujutsu sportowym a już na początku stycznia przedstawiciele Guja Jiujutsu wystąpią w Międzynarodowym Turnieju Judo, który jest jedną z największych na świecie imprez w tej olimpijskiej dyscyplinie sportu. Również w 2020 roku podopieczni Guji wystąpią w Światowych Igrzyskach Sztuk Walki – Martial Arts World Games ‘Salzburg i Mistrzostwach Europy w Sport Jiujutsu.

IPRA