Od niedawna w mediach (m. in. portale jaw.pl i jaworzno.pl) pojawiają się informacje o planowanej budowie w Jaworznie dzielnicy XXI wieku – „Zielonego Osiedla”, podobnej do budowanych w Vancouver, Amsterdamie lub szwedzkim örnsro. Główną cechą i atutem tego osiedla – przewidywanego do realizacji w dzielnicy Pieczyska na terenie by byłej cementowni „Szczakowa” – mają być wysokie standardy ekologiczne (wyeliminowanie negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne) oraz wykorzystanie „czystej energii”, czyli odnawialnych źródeł (fotowoltaika).

 

 

Budynki, które mają powstać w „Zielonym osiedlu” będą miały standard domów pasywnych a więc, poza odnawialnymi źródłami energii, zastosowana będzie bardzo dobra izolacja termiczna radykalnie ograniczająca straty ciepła. Spowoduje to więc też, poza efektem ekologicznym, radykalne obniżenie kosztów eksploatacji budynków, których głównym składnikiem są koszty ogrzewania. Oczywiście dla zapewnienia pasywnego standardu budynków konieczne jest również spełnienie innych wymogów (np. odpowiednia wentylacja) jak też specjalnie opracowany projekt. Zapewne inwestor podejmując się takiego przedsięwzięcia wszystkie niezbędne warunki jest w stanie wypełnić.
Ponadto projekt przewiduje dużo zieleni na terenie osiedla (również na dachach) co w bliskim sąsiedztwie obiektów rekreacyjnych – Sosiny i Centrum nurkowego – podniesie komfort zamieszkania w budynkach – wielorodzinnych i w zabudowie szeregowej.
Jeśli projekt ten uda się zrealizować – będzie to kolejny atut dla naszego miasta, przemawiąjący za tym że warto w nim zamieszkać.
Jeżeli jednak rozejrzymy się po terenie Jaworzna to… może już teraz takie „Zielone osiedle”, a przynajmniej mające najważniejsze z jego atutów, moglibyśmy znaleźć?
I rzeczywiście – mamy już w Jaworznie osiedle XXI wieku z domami pasywnymi, w pełni ekologicznymi i blisko natury, choć jego mieszkańcy przyjęli dla niego nazwę „Ku Słońcu”.
Na osiedlu tym wybudowane zostało przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Enerbud” 10 domów jednorodzinnych (będzie jeszcze jeden), z których dwa są już zamieszkałe a do następnych trzech wprowadzą się mieszkańcy w najbliższych miesiącach . Domy te nie wykorzystują tradycyjnych, nieodnawialnych źródeł ciepła do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody, nie mają doprowadzonego gazu, nie mają kotłowni ani też nie mają komina co wzbudza nawet zdziwienie u sąsiadów. Wyposażone są w instalacje i urządzenia pozyskujące energię z powietrza, słońca oraz gruntu. Od strony południowej zabudowano największe okna i przeszklone drzwi balkonowe w standardzie pasywnym dzięki czemu również zimą znacznie więcej pozyskują energii cieplnej ze słońca niż jej tracą. Takie usytuowanie domów – największe przeszklone powierzchnie właśnie od strony południowej – jest powodem przyjęcia takiej właśnie nazwy osiedla – „Ku Słońcu”.


Z wyglądu domy te są jak wszystkie inne „normalne” (poza brakiem komina) i nie przypominają domów pasywnych, których wizerunki można spotkać w różnych publikacjach i które najczęściej cechują się brakiem okapów. Jednak nie każdemu taka bryła budynku się podoba. Dlatego właśnie te domy zostały zaprojektowane jako tradycyjne z wyglądu ale jednocześnie wybitnie energooszczędne (niemal zeroenergetyczne).
Osiedle „Ku Słońcu” powstało w dzielnicy Jeleń w pobliżu rzeki Przemszy i dużego Jeziora Imielińskiego, do którego można dojść spacerkiem w 10 minut.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Enerbud” rozpoczęła też budowę następnego osiedla z domami pasywnymi – „Ku Słońcu II” – w sąsiedniej dzielnicy Dąb. Będą to również domy XXI wieku, niemal zeroenergetyczne. Dzielnica ta jest jeszcze bliżej natury niż Jeleń z uwagi na otaczające ją lasy. Dla tych, którzy cenią spokój i kontakt z naturą zamieszkanie w domu pasywnym, w pełni ekologicznym a przy tym bardzo tanim w eksploatacji w takim miejscu może być najlepszym wyborem.


Kolejną inwestycją XXI wieku Spółdzielni Mieszkaniowej „Enerbud” będzie pasywny budynek wielorodzinny przy ul. Azot. Rozpoczęcie budowy przewidywane jest na wiosnę 2020 roku. Podobnie jak na projektowanym „Zielonym Osiedlu” przewidziana jest zieleń na płaskim dachu tego budynku. Nie będzie on też zasilany z zewnątrz energią cieplną wykorzystując do ogrzewania energię słońca poprzez panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu.

Widzimy więc że „Zielone osiedle” pod względem ekologii i energooszczędności nie będzie w naszym mieście nowością. Możemy też stwierdzić że Jaworzno już teraz znalazło się w elitarnym gronie niewielu w Polsce gmin, w których realizowane jest w sposób zorganizowany ekologiczne pasywne budownictwo mieszkaniowe.

IPRA