Błyskawiczne transakcje bez konieczności zatrzymywania się na bramkach, szybkie przejazdy dzięki wyznaczonym, specjalnie oznakowanym pasom, brak dodatkowych, angażujących kierowców czynności, wygodna obsługa konta użytkownika indywidualnego i firmowego – uruchomiony przed dwoma tygodniami videotolling to nowa jakość podróżowania autostradą A4 Katowice-Kraków. W pierwszym tygodniu funkcjonowania nowego automatycznego poboru opłat odnotowano 10 tys. przejazdów z aplikacją Autopay, w kolejnym – już ponad 15 tys. 

Od 16 lipca br. podróżujący koncesyjnym odcinkiem autostrady A4 kierowcy pojazdów osobowych oraz małych i dużych pojazdów ciężarowych, mogą korzystać z videotollingu – poboru opłat opartego o identyfikację numeru rejestracyjnego pojazdu. Przejazdy są opłacane dzięki aplikacji Autopay, która pozwala zrejestrować pojazd w bazie i powiązać numer rejestracyjny z kartą kredytową lub płatniczą. Zainstalowane na bramkach kamery odczytują tablicę rejestracyjną i natychmiast podnosi się szlaban. Sprawne przejazdy, nawet w okresach wzmożonego ruchu, są możliwe m.in. dzięki wyznaczeniu dla tej metody płatności trzech bramek na każdym placu poboru opłat, oznaczonych symbolem czarnej kamery na żółtym tle. Skrajne lewe pasy dedykowano wyłącznie płatnościom automatycznym Autopay i A4Go.

 

Przejazd przez bramki automatyczne jest dużo szybszy niż przez pasy obsługujące tradycyjne metody płatności, o czym mieli okazję przekonać się pierwsi, pozytywnie oceniający działanie systemu, użytkownicy. Mamy nadzieję, że z czasem videotolling upowszechni się na tyle, żeby wyraźnie udrożnić place poboru opłat. Zbliżający się długi weekend, który zwykle oznacza dłuższy czas oczekiwania na bramkach, to doskonała okazja, żeby dołączyć do „Szybkich, nie wściekłych” i przetestować Autopay – zachęca Marta Dobrzańska z Biura Prasowego Stalexportu Autostrady Małopolskiej S.A., nawiązując do hasła promującego nową usługę.

 

 

Videotolling to kolejny krok Stalexportu Autostrady Małopolskiej w stronę zwiększenia przepustowości placów poboru opłat. Przed trzema laty na A4 Katowice-Kraków uruchomiony został elektroniczny pobór opłat A4Go. Podczas gdy w pierwszych dwóch tygodniach funkcjonowania A4Go zarejestrowano ponad 15 tys. przejazdów z urządzeniami pokładowymi, w takim samym okresie porównawczym przejazdów z Autopay było o blisko 10 tys. więcej. Dedykowana Autopay strona szybcy.eu przez dwa tygodnie miała ponad 13 tys. odsłon.

 

Bezpłatną aplikację Autopay można pobrać na telefon w sklepach Google Play oraz App Store.

 

Partnerem wdrożenia videotollingu na A4 Katowice-Kraków i twórcą aplikacji Autopay jest firma Blue Media.

 

IPRA