Parkowanie pod halą w Centrum będzie płatne, ale – wbrew pojawiającym się w Internecie komentarzom – rozwiązanie będzie to wygodne dla Mieszkańców. Pierwsze dwie godziny użytkowania parkingu będą bezpłatne, a dopiero później będzie naliczana płatność w wysokości 2 zł za każdą rozpoczętą godzinę. 


Parking powstający w ramach Miejskiego Centrum Integracji Transportu ma za zadanie oddać Mieszkańcom dodatkowe miejsca postojowe, ale nie można dopuścić do sytuacji by osoby traktowały to miejsce jako darmowy garaż, gdzie całymi dniami będą stały ich samochody. Dlatego wjazd na parking będzie możliwy po pobraniu biletu uprawniającego do bezpłatnego postoju przez 2 godziny. Po tym czasie będą naliczane opłaty w wysokości 2 zł za każdą kolejną rozpoczętą godzinę. Przed wyjazdem z parkingu trzeba będzie rozliczyć się w kasie automatycznej. Ten system będzie funkcjonować od pon. do pt. w godz. 6:00-18:00. Dla osób korzystających z parkingu od 18:00 do 6:00 nie będą naliczane opłaty.

Garażowanie kosztuje
Bezpłatne dwie godziny parkowania to w wielu przypadkach wystarczająco dużo, by zdążyć załatwić swoje sprawy na mieście. Warto zwrócić uwagę, że w naszym mieście działają już tzw. zielone strefy parkowania, gdzie darmowa jest tylko pierwsza godzina. W przypadku MCIT-u mieszkańcy dostaną darmowe dwie. Miejsca postojowe mają być ogólnodostępne dla Mieszkańców załatwiających swoje sprawy na mieście, a nie stanowić darmowego całodziennego garażu np. dla osób które pracują w Centrum. Dla porównania dodamy, że jeśli ktoś chce mieć miejsce postojowe na wyłączność w garażu na Cynamonowym Osiedlu, musi zapłacić za nie 24 tys. zł (wkrótce ceny wzrosną do 27 tys.), płacić podatek od nieruchomości i opłacać od niego czynsz. Wierzymy zatem, że jeśli ktoś przekroczy dwugodzinne darmowe parkowanie i zapłaci 2 zł to nie będzie to wielki wydatek.

Karty dla taksówkarzy
Kierowcy taksówek będą mieli możliwość otrzymania karty parkingowej, która będzie wydana po opłaceniu kaucji. Upoważni ona do bezpłatnego korzystania z obiektu, pod warunkiem postoju na miejscach oznaczonych jako strefa postoju taksówek, a nie na ogólnodostępnych.
Regulamin korzystania z parkingu wkrótce będzie dostępny, jednak mamy nadzieję, że nasz artykuł rozwieje wiele wątpliwości a czytelnicy sami przyznają, że przyjęte zasady są korzystne dla Mieszkańców. Zdradzimy jedynie, że zarządca obiektu wprowadzi korzystne rozwiązanie dla osób, które zdecydują się korzystać z komunikacji miejskiej, ale szczegóły zostaną określone w regulaminie. Opłaty za postój w obiekcie nie mają na celu „wyciągania kasy” od korzystających, lecz stworzenie kultury parkowania w miejscach ogólnodostępnych, tak by każdy załatwiający swoje sprawy na mieście mógł skorzystać, bez ryzyka że osoby pracujące w Centrum lub przesiadające się tam na autobus do innego miasta zamienią parking w darmowy garaż.

 

 

Zachęcamy do komentowania tematu na naszym facebookowym profilu.