W niedzielę, 16 czerwca, w Parafii św. Elżbiety Węgierskiej świętowano setne urodziny pani Anny Gut-Wielkiewicz, mamy tutejszego księdza proboszcza. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta, minister Anna Surówka-Pasek oraz poczty sztandarowe. Wydarzenie miało charakter wojskowy, ze względu na życiorys solenizantki. 

 

W czasie okupacji Rodzice stulatki zostali zamordowani przez Niemców w obozie w Płaszowie, jeden ze starszych braci był w obozie w Auschwitz, drugi w oddziale partyzanckim, starsza siostra całą wojnę musiała się ukrywać a najmłodszy brat został zamordowany w „katowni Podhala” w Zakopanem dwa tygodnie przed zakończeniem wojny. Pani Anna, która nosiła pseudonim „Klara” pomagała jednemu z oddziałów partyzanckich walczących na Podhalu. Dzisiaj jest ona ostatnim żyjącym żołnierzem 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej.

O godz. 16:00 w Kościele w Szczakowej została odprawiona Msza Święta w intencji stulatki, w której wzięli udział przedstawiciele Miasta i Rządu oraz wojskowi. Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Anna Surówka-Pasek, odczytała list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy i wzięła udział w uroczystości odznaczenia solenizantki Krzyżem za Zasługi.

 

Po Mszy świętej, już w ogrodzie parafialnym, wspólnie świętowano ten piękny jubileusz podczas pikniku w stylu wojskowym, prowadzonym przez harcerzy. Każdy z gości mógł liczyć na poczęstunek – nie zabrakło wojskowej grochówki i grillowanych kiełbasek oraz ciast i owoców. W czasie imprezy trwały zabawy i animacje dla dzieci, a goście mieli okazję osobiście złożyć życzenia Pani Annie i wspólnie pośpiewać przy ognisku. Jak na imprezę w stylu wojskowym wypada, nie obyło się bez salwy honorowej dla zasłużonej stulatki.

 

Każdy, kto zna Panią Annę, nie powiedziałby, że to już sto lat życia! Parafianie ze Szczakowej znają ją jako niezwykle pomocną i aktywną kobietę, której sprawności mogłaby pozazdrościć jej niejedna młodsza o kilka dekad osoba. Nasza redakcja składa najlepsze życzenia i czeka na kolejny piękny jubileusz.

 

Wydarzenie możesz skomentować na naszym profilu na Facebooku klikając w ten link.

 

Ciekawostka: Podczas składania życzeń w ogrodzie parafialnym, prowadzący zapowiedzieli Prezydenta Pawła Silberta jako… Prezydenta Polski! Sam Prezydent Silbert sprostował sytuację i obrócił ją w żart.