Najbliższy weekend na pewno zatrzyma w mieście miłośników jazdy na rowerze – organizowane są dwa rajdy. Warto też skorzystać z możliwości oznakowania roweru. 

 

Sobotni rajd rowerowy będzie jednym z wydarzeń towarzyszących Dni Jaworzna. Rodzinny Rajd Rowerowy wystartuje z Rynku o godz. 12:00. Meta rajdu będzie zlokalizowana na stadionie „Azotania”, gdzie od godz. 13:00 każdy mieszkaniec będzie mógł bezpłatnie oznakować swój rower.

Jazda na rowerze to obecnie jedna z najpopularniejszych form rekreacji, uprawianych zarówno indywidualnie, jak i masowo. Rajdy rowerowe to z kolei jedna z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportu amatorskiego. Jaworznicka formuła Rajdu Rodzinnego to masowy, pozbawiony sportowej rywalizacji, rekreacyjny przejazd prawie 20-kilometrowej trasy, skierowany do osób w każdym wieku.

Trasa rajdu biegnie z jaworznickiego rynku i poprowadzona została z wykorzystaniem miejskich ścieżek i szlaków rowerowych, także wśród atrakcyjnych terenów leśnych. Meta imprezy zlokalizowana jest na Stadionie Sportowym „Azotania”, a na uczestników czeka tam pamiątkowy medal i poczęstunek oraz szereg atrakcji związanych z obchodzonymi wtedy Dniami Jaworzna.

Impreza od pierwszej edycji w 2016 r. cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, a udział w niej biorą nie tylko całe rodziny z terenu Jaworzna, ale także sporo gości z miast ościennych. Ustalony na 600 osób limit uczestników wyczerpuje się już kilka dni po uruchomieniu zapisów internetowych, dlatego osoby chętne do wzięcia udziału w kolejnych edycjach Rajdu Rodzinnego zachęcamy do szybkiego rezerwowania terminu w swoim kalendarzu i miejsca na liście startowej.

 

W niedzielę będzie kolejna okazja do wzięcia udziału w rajdzie rowerowym. Rowerzyści z 14 miast wezmą udział w Diecezjalnym Rajdzie Rowerowym ku czci św. Jana Pawła II. To inicjatywa sosnowieckiej kurii, która ma upamiętnić 20. rocznicę wizyty papieża w Sosnowcu. Uczestnicy rajdu wyruszą z miejscowości na terenie naszej diecezji: Jaworzna, Siewierza, Ogrodzieńca, Klucz, Olkusza, Bolesławia, Bukowna, Sławkowa, Sosnowca, Łaz, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Będzina i Wolbromia. Ich celem będzie parking przed sosnowieckim centrum handlowym Auchan, gdzie w 1999 r. wylądował helikopter z Janem Pawłem II na pokładzie. Stamtąd połączone grupy rowerzystów pojadą kilkukilometrową trasą na plac Papieski, gdzie o godz. 16.00 ma odbyć się uroczysta msza święta pod przewodnictwem ks. bp. Grzegorza Kaszaka.

Po mszy na placu Papieskim na uczestników czekać będzie wiele atrakcji. Przeprowadzony zostanie również konkurs z nagrodami, w którym jedną z nagród będzie rower. O godz. 20.30 rozpocznie się koncert zespołu Golec uOrkiestra. Zarejestrowani uczestnicy otrzymają koszulkę, wodę i baton energetyczny, a na mecie czekać będzie pamiątkowy medal oraz posiłek regeneracyjny.

Jaworznicka baza rajdu będzie na Rynku. Każdy zarejestrowany uczestnik będzie musiał potwierdzić swoją obecność w biurze rajdu, czynnym od godz. 10.00 do godz. 11.45. Rowerzyści wystartują z Jaworzna o 12.00, a przewodnikami na trasie do Sosnowca będą członkowie grupy rowerowej Niepokonani Jaworzno oraz Stowarzyszenia Rowerowego Cztery Pory Roku.