Ostatnio na jednym z jaworznickich portali ogłoszeniowych pojawiło się dosyć ciekawe pytanie jednego z Mieszkańców. Poszukiwał kontenerów osiedlowych, których nie zamknięto jeszcze na klucz… Pytający chciał wyrzucić tam swoje śmieci. Czemu? Może zrobił porządki w domu, może codzienne śmieci nie mieszczą się do pojemnika? Pytanie takie jest dziwne tym bardziej, że w mieście funkcjonuje cały szereg możliwości, dzięki którym można pozbyć się nadmiaru śmieci. Można je oddać do PSZOKu, można pobrać od MZNK dodatkowe worki na odpady zmieszane i bez problemu wystawić obok kubła w dzień odbioru.

Pół biedy z pytaniem tego Mieszkańca. To co bulwersuje najbardziej, to wyrzucanie śmieci do lasu, w pola, a nawet na tereny zielone… w okolicach Śródmieścia…

Na zdjęciach widoczne jest nowo powstałe dzikie wysypisko na poboczu przy drodze dla rowerów. Głównie gruz, trochę innych odpadów – kilka puszek i butelek – taki pakiet remontowy. Fakt, wyrzucając śmieci w pola, nie trzeba wypełniać żadnych papierków tak, jak jest to w przypadku PSZOKu, ale… Naprawdę jaworznickie krajobrazy nie mogłyby się obyć bez dodatku gruzu?

Żeby znaleźć takie widoki, nie trzeba jechać w głębokie pola. Autor tego tekstu miał kilka dni temu wątpliwą przyjemność widzieć jak inny Mieszkaniec wyrzucał brodzik prysznicowy na zieleniec obok velostrady, na Podłężu… Porządki w garażu.

Obie sprawy zostały zgłoszone do Straży Miejskiej.

Podobne widoki mamy w lesie wokół nienagannie utrzymanych ogródków działkowych, choćby na Osiedlu Stałym – tuż za murem odgradzającym działki od lasu, znajdziemy stare kanapy, telewizory, odpady z przycinki działkowej zieleni, tradycyjnie gruz.

Takie miejsca można wymieniać bez końca.

To kolejny, obok niesprzątania po czworonogach, czy wyrzucaniu jedzenia przez okna w blokowiskach temat, który autora tego artykułu utwierdza w przekonaniu, że ludzie lubią żyć wśród śmieci i bałaganu. Są roszczeniowi, chcą wymagać od innych, a sami nie zamierzają dbać o swoje otoczenie, bo im się należy.

A rozwiązanie takich problemów leży naprawdę niedaleko… Wystarczy chcieć.

Wszelkie informacje o zasadach odbioru odpadów: http://mznk.jaworzno.pl/odpady/