Drzewa i inne rośliny sadzone w Jaworznie to nie tylko zieleń miejska mająca aspekt wizualny. Wiele z wybranych do posadzenia gatunków to odmiany miododajne, co na pewno docenią jaworzniccy pszczelarze. Zresztą to w porozumieniu z nimi w naszym mieście pojawiły się (i wciąż będą sadzone) drzewa i krzewy, przy których pszczoły będą mieć sporo pracy. A nasi pszczelarze, dzięki nim, miód.

Barwne i wonne kwiaty drzew i krzewów sadzonych w naszym mieście, dostarczą pszczołom surowca do produkcji miodu. Dzięki temu, że rośliny te kwitną długo i obficie, pszczoły będą w stanie zebrać sporo nektaru, spadzi i pyłku, co w konsekwencji przełoży się na wzrost produkcji miodu w jaworznickich pasiekach.

Spośród sadzonych w ostatnim czasie drzew, miododajnymi są m.in. lipy i wiśnie piłkowane. Te drugie niedawno zostały posadzone przy ul. Mickiewicza, natomiast lipy zostały przesadzone do Parku Chrząstówka. Zresztą sama Chrząstówka będzie obfitować w miodonośne rośliny – pojawią się tam takie odmiany, jak m.in. jarząb pospolity, kasztanowiec jadalny, tamaryszek drobnokwiatowy, różanecznik, tulipanowiec, klony czy platan drobnolistny. Innym miejscem, gdzie zostaną nasadzone miododajne drzewa jest Obwodnica Południowa przy hałdzie Piłsudski – tam zakwitną rubinie akacjowe i klony. Postawienie na różne gatunki wzbogaci jaworznickie pasieki, pozwalając na produkcję różnego rodzaju miodów. Współpraca miasta z lokalnymi pszczelarzami to przykład na to, że inwestycja w zieleń może – kolokwialnie mówiąc – wykonać dodatkową robotę, na której zyskają miłośnicy miodu.