Ponad dwa tysiące drzew i kilkanaście tysięcy krzewów zostanie tej jesieni zasadzone w Jaworznie. Część z nich realizowana jest przez Gminę, część nasadza Tauron. Prace już trwają.

Na Warpiu wykonywane są śródpolne nasadzenia buków i grabów – drzew dla których jest to naturalne siedlisko na wapiennych glebach. W przeszłości Jaworzno porastały głównie bukowe lasy. Te nasadzenia realizuje Tauron.

W parku Chrząstówka trwają nasadzenia kilkunastu gatunków drzew – park powiększa się o 6 ha o obszar do Obwodnicy Północnej. Na Chrząstówkę trafiło również kilkanaście lip z ul. Mickiewicza. Przed laty na wniosek pszczelarzy nasadzono w mieście setki miododajnych lip. Niestety, miejskie warunki okazały się dla nich zbyt trudne. Drzewa nie rozwijały się zgodnie z oczekiwaniami. Zostały zastąpione przez wiśnie piłkowane, które są zdecydowanie bardziej odporne i miododajne, co stanowi ukłon w stronę pszczelarzy.

Wzdłuż rekultywowanej hałdy Piłsudski, równolegle do Trasy Śródmiejskiej od jutra sadzonych będzie 175 robinii akacjowych. Ten gatunek jest odporny na najcięższe warunki i ma duże szanse by tam przetrwać.

Dodatkowo w mieście zostanie posadzonych 40 brzóz podobnych do tych jakie pojawiły się w Parku Kieszonkowym.

Kolejnych kilkaset buków pojawi się wzdłuż Obwodnicy Północnej i ul. Sobieskiego w Szczakowej i Pieczyskach.

 

Fot. MZDiM Jaworzno