Nadszedł czas wielkich kolarskich wyścigów

0
1714

Wakacyjne miesiące będą obfitować w kolarskie emocje. Już w ten piątek 6 lipca do Jaworzna przyjedzie krajowa i europejska czołówka kolarska. W Jaworznie zlokalizowana będzie meta IV etapu Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków, kolarze przyjadą do nas z Nowego Sącza. A w sierpniu kolejna potężna dawka emocji dla fanów dwóch kółek i nie tylko – jubileuszowa 75. edycja Tour de Pologne.

Zanim jednak 7 sierpnia z Jaworzna wystartuje peleton Touru do Szczyrku, 6 lipca powitamy kolarzy Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków, zmagających się z bardzo długim i wyczerpującym 200 kilometrowym odcinkiem z Nowego Sącza do Jaworzna. Kolarze ok. godz. 18.00 wjadą do Jaworzna od strony Chełmka i będą kierować się  do mety zlokalizowanej na jaworznickim Rynku.

Aby zawodnikom i kibicom zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, niektóre ulice zostaną czasowo, częściowo lub całkowicie wyłączone z ruchu. Najwięcej utrudnień przewidziano w okolicach samego Rynku oraz na ulicach: Pocztowej i Narutowicza.

Trasa przejazdu i przewidywane utrudnienia

Wielki wyścig kolarski nie może obyć się bez chwilowych utrudnień i takie w Jaworznie również będą. W godzinach od 18.00 do 19.30 mogą wystąpić czasowe utrudnienia w ruchu samochodowym na trasie przejazdu kolarzy, drogach krzyżujących się z nim oraz w komunikacji miejskiej na trasie peletonu, tj. ulicach: Dąb – Wygoda – Sulińskiego – Chopina – Piaskowa – Moniuszki – Kolejowa – Grunwaldzka – Pocztowa – Słowackiego – Obrońców Poczty Gdańskiej – Podwale – 11 Listopada – Grunwaldzka – Pocztowa – Rynek (meta).

W dużych osiedlach mieszkaniowych jak Podwale i Pechnik, mogą wystąpić krótkie przerwy w możliwości wjazdu i wyjazdu z osiedlowych uliczek oraz parkingów. Ruchem na największych skrzyżowaniach będzie kierowała policja i piloci Wyścigu. Całość utrudnień na poszczególnych odcinkach może potrwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. W tym czasie, aby nie tracić nerwów za kółkiem, po prostu zapraszamy na jaworznicki Rynek, by od godziny 18 już wspólnie przygotowywać się do powitania kolarzy na jaworznickiej mecie.

Ograniczenia w Centrum Miasta

Pierwsze ograniczenia w ruchu będą wprowadzone nad ranem 6 lipca (piątek). Od godz. 5:00 do ok. 20:00 będzie obowiązywał całkowity zakaz ruchu i parkowania na ul. Pocztowej oraz Narutowicza (na tej ulicy zamknięte zostaną również parkingi przy Muzeum i budynku po banku ING). Od godz. 6:00 nastąpi zamknięcie dla ruchu i parkowania ul. Narutowicza od ul. Zagłoby w kierunku ul. Pocztowej (akceptowalny będzie dojazd mieszkańców do posesji, parkowanie na posesji z wyłączeniem godzin parkowania autokarów, pojazdów technicznych), całość utrudnień na tych odcinkach powinna potrwać do godziny 20:00. Ponadto od godziny 9:00 do 23:00 nastąpi zamknięcie Rynku.

Zmiany w komunikacji miejskiej
Obowiązuje: W dniu 6 lipca (piątek)
Dotyczy linii: A E J S 303 304 305 307 312 313 314 319 350 369 370 372 373 390

Informujemy, że w dniu 6 lipca (piątek) w związku z Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim „Solidarności” i Olimpijczyków wystąpią liczne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Od pierwszych kursów aż do odwołania w godzinach wieczornych obowiązywać będą następujące trasy objazdowe:

Linia 304
(…) WARPIE WODOCIĄGI – PLAC ŚW. JANA – CENTRUM – URZĄD MIEJSKI (…)

Linia 306
(…) SZPITAL – WARPIE WODOCIĄGI – PLAC ŚW. JANA – CENTRUM – URZĄD MIEJSKI (…)

Linie 314 i 319
(…) SZPITAL – OBROŃCÓW POCZTY GDAŃSKIEJ – (ze względu na znacznie dłuższy dystans, przejazd trasą objazdową ulicami Obrońców Poczty Gdańskiej, Kołłątaja, Insurekcji Kościuszkowskiej i Grunwaldzką realizowany będzie bez obsługi przystanków) – CENTRUM (…)

Linia 390
(…) WARPIE WODOCIĄGI – OBROŃCÓW POCZTY GDAŃSKIEJ – (ze względu na znacznie dłuższy dystans, przejazd trasą objazdową ulicami Obrońców Poczty Gdańskiej, Kołłątaja, Insurekcji Kościuszkowskiej i Grunwaldzką realizowany będzie bez obsługi przystanków)– CENTRUM (…)

Ponadto, w godzinach od około 18:15 do około 19:15 wystąpią dodatkowe zmiany w kursowaniu autobusów. Część kursów zostanie zawieszona, a niektóre wykonane zostaną w skróconych relacjach w sposób minimalizujący utrudnienia dla pasażerów. Wybrane kursy oczekiwać będą także na przejazd kolarzy i zrealizowane zostaną z opóźnieniem. Niestety, ze względu na brak możliwości precyzyjnego przewidzenia czasu zamknięcia poszczególnych dróg, mogą wystąpić dodatkowe utrudnienia.

W internetowym rozkładzie jazdy za pomocą specjalnych oznaczeń (kolorowe kropki obok kursów) opisane zostały zaplanowane zmiany.


Proszę Państwa o wyrozumiałość, cierpliwość oraz dostosowanie się do poleceń służb i ograniczeń związanych z organizacją tak dużej imprezy. Jednocześnie serdecznie zapraszam i zachęcam do kibicowania i oglądania zmagań kolarskich, zarówno na trasie, jak i podczas mety na jaworznickim Rynku od godziny 18:00. Zapraszam również na organizowany w ramach kolarskich atrakcji Mini Wyścig „Solidarności” dla dzieci. Od godziny 15:00 na Rynku będą trwały zapisy i przyjmowanie zgłoszeń zawodników w Namiocie Organizatora, o godz. 17:00 nastąpi start pierwszych grup wiekowych. Natomiast o godz. 18:00 przewidywane jest rozpoczęcie ceremonii dekoracji młodych kolarzy – mówi zastępca prezydenta Tadeusz Kaczmarek.