Pracownicy MPO, którzy dostali wypowiedzenia, nie są w trudnej sytuacji. Jak zapewnia rzecznik Grupy Eneris, Bartłomiej Lewicki, osoby te otrzymały wszelkie możliwe świadczenia, jakie wynikają z przepisów. Ponadto zwolnienia dotyczą wyłącznie kilkunastu pracowników, a spółka zatrudniająca blisko 80 osób, nadal funkcjonuje. 

Zwolnienia dotyczą wyłącznie pracowników zajmujących się odbiorem odpadów komunalnych. – Oczywiście chcielibyśmy dalej obsługiwać w tym zakresie Jaworzno i Chrzanów, ale po przegranych przetargach nie ma ekonomicznego uzasadnienia dla utrzymywania załogi, która mogłaby obsłużyć kontrakty, których spółka nie ma. Kilkanaście osób, które otrzymały wypowiedzenie, ma zapewnione wszelkie możliwe świadczenia, jakie tylko wynikają z przepisów. Wszyscy pracownicy otrzymają odprawy. Wręczone wypowiedzenia mają miesięczny okres, dlatego każdy z pracowników, któremu przysługuje dłuższy okres, dodatkowo otrzyma odszkodowanie – wyjaśnia Bartłomiej Lewicki z Grupy Eneris. Warto też zauważyć, że część pracowników MPO sama odeszła z firmy po przegraniu przetargu zarówno w Chrzanowie, jak i Jaworznie, znajdując zatrudnienie u nowego usługodawcy – znajomość rejonów i specyfiki pracy zadziałała na ich korzyść i nowa firma odpowiedzialna za wywóz śmieci z chęcią zatrudniła kierowców i ładowaczy z MPO.

Zwolnienia dotyczą jedynie części pracowników i są podyktowane brakiem ekonomicznego uzasadnienia utrzymywania brygady odpowiedzialnej za odbiór odpadów komunalnych. Spółka w dalszym ciągu funkcjonuje, obsługując kontrakty przemysłowe, odbiór gruzu i zajmując się utrzymaniem zieleni. 

Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, po przegranym dwa lata temu przetargu na odbiór odpadów komunalnych w Chrzanowie, kierowcy i ładowacze z MPO nie mieli większych problemów ze znalezieniem nowej pracy, nie tylko u nowego odbiorcy śmieci, lecz także w innych firmach transportowych, a wcześniejsze doświadczenie zawodowe w spółce należącej do Grupy Eneris zadziałało na ich korzyść w procesie rekrutacyjnym.

 

/Fot. Grupa Eneris