Końcem lutego Prezydent Miasta Jaworzna, Pan Paweł Silbert ogłosił, że od czerwca 2018 r. obowiązywać będzie w mieście nowa, rewolucyjna taryfa, w której roczny bilet na wszystkie linie bez ograniczeń kosztować będzie tylko 180 zł. Jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ kwota, jaką trzeba będzie zapłacić za poruszanie się komunikacją miejską, w żaden sposób nie będzie porównywalna do jakiejkolwiek kwoty, którą zapłacić trzeba obecnie – zapłacić będzie trzeba nieporównywalnie mniej. To bez wątpienia ogromne ułatwienie dla jaworznian, które mamy nadzieję, skłoni wiele osób, do przesiadki do miejskich autobusów.
Pojawiają się jednak głosy, sugerujące, że Miasto powinno wprowadzić całkowicie bezpłatną komunikację. Zestawiani jesteśmy z innymi miastami, które zdecydowały się na takie rozwiązanie.
Postanowiliśmy więc porozmawiać przedstawicielami innego miasta z województwa śląskiego – Żor które wprowadziło bezpłatną komunikację miejską. Wymieniliśmy obszerną korespondencję oraz przeprowadziliśmy bardzo ciekawą i wiele wyjaśniającą rozmowę z Panem Bronisławem Pruchnickim – Głównym Specjalistą, Pełnomocnikiem Prezydenta ds. Infrastruktury w Urzędzie Miasta Żory.
Mimo, iż „koledzy po fachu” z Żor są z rozwiązania bardzo zadowoleni, ze względu na ogrom zalet i pozytywnych zmian, które zaobserwowali po wprowadzeniu darmowej komunikacji w swoim Mieście, przestrzegają przed pochopnym decydowaniem się na taką drogę. To oczywiste, że wybierając takie rozwiązanie, trzeba mieć na uwadze specyfikę danego miasta, która determinuje różnice w charakterze transportu zbiorowego. W Żorach się udało.
Zarówno sposób, w jaki rozlokowane są osiedla mieszkaniowe, czy choćby odległość najdalszych zamieszkałych punktów od centrum miasta wpływają na to, czy w danym mieście da się zorganizować bezpłatną komunikację. Dodatkowo mając na względzie liczbę ludności, jak i ilość niezbędnych linii autobusowych czy ilość i rodzaj taboru autobusowego – trudno mówić w mieście takim jak Jaworzno o całkowicie bezpłatnej komunikacji.
Poniższa tabela przedstawia porównanie najważniejszych danych związanych z organizacją komunikacji miejskiej w Jaworznie i Żorach.

 

Jest to pierwsza część materiału, cdn…