Rok 2017 był rokiem 30. urodzin programu Erasmus+ i z tej okazji Komisja Europejska ogłosiła konkurs Move2Learn, Larn2Move, umożliwiając zwycięzcom podróże po Europie. Uczestnicy projektu z II Liceum Ogólnokształcącego w Jaworznie wygrali nagrodę-podróż jako jedna z 21 wyróżnionych szkół w Polsce. Ich greccy partnerzy natomiast, dzięki swojej wygranej, po zakończonym sukcesami wspólnym międzynarodowym projekcie eTwinning, już w świątecznej atmosferze zawitali do naszego miasta.
Przełamanie stereotypów i walka z wykluczeniem społecznym przyświeca fundatorom nagród, którymi są opłacone podróże zagraniczne dla uczestników projektów prowadzonych za pomocą mediów elektronicznych. 19 grudnia 2017 roku, 22 Greków z III Liceum Ogólnokształcącego z Aten przełamało stereotyp, witając się ze społecznością II LO w Jaworznie, w gościnnych progach „Dwójki” punktualnie o godzinie 9.00 rano.
11 uczniów klasy 3c, uczestników wspólnego projektu międzynarodowego Teens on Tour (poświęconego podróżom nie ruszając się z fotela) wraz z opiekunem Anną Pławecką, nauczycielem języka angielskiego II LO, szybko skonfrontowało swoje wyobrażenia na temat partnerów wypracowane podczas współpracy online, serdecznie witając swoich greckich rówieśników i ich nauczycieli.
Przy świątecznym stole, słowa powitania wygłosili Dyrektor II LO, Małgorzata Szafrańska, wicedyrektor III LO z Aten – Evangelia Tounta oraz w imieniu społeczności szkolnej Marcel Cisowski – Przewodniczący SU II LO i Dionysios Mousis, maturzysta z Grecji. Przy słodkim poczęstunku rozmowom w języku angielskim nie było końca. Doskonałe wypieki zapewnił Zakład Ciastkarsko – Piekarski Janina Banasik, uświetniając przyjęcie zagranicznych gości w jaworznickiej szkole.
Po wizycie Świętego Mikołaja w towarzystwie Śnieżynki i w doskonałych humorach goście udali się na lekcje. Wszyscy nauczyciele języka angielskiego II LO przeprowadzili zajęcia poświęcone wymianie kulturowej naszych krajów, łamiąc kolejne stereotypy. Po części humanistycznej klasa matematyczno-fizyczna zaangażowała greckich uczniów w lekcję fizyki przeprowadzoną na poziomie dwujęzycznym przez Jacka Piątka, nauczyciela fizyki. Klasa biologiczno-chemiczna zaś zaprosiła Greków na dwujęzyczną lekcję chemii pod przewodnictwem Bożeny Palian, nauczyciela chemii.
Przy dźwiękach bożonarodzeniowych piosenek w języku angielskim, goście opuszczali szkołę, by udać się autobusem komunikacji miejskiej do Centrum Jaworzna. Uczniowie greccy oraz Ioanna Giannopoulou – nauczycielka języka angielskiego i Vasileios Stavropoulos – nauczyciel historii i przedmiotów humanistycznych z III LO w Atenach nie szczędzili komplementów pod adresem włodarzy naszego miasta, podziwiając wszystkie szczegóły świątecznie już przystrojonego centrum.
Najważniejszą jednak niespodzianką było podjęcie młodych Greków, ich nauczycieli i polskich partnerów z II LO w Jaworznie przez Pierwszego Zastępcę Prezydenta Miasta Jaworzna, Tadeusza Kaczmarka. Spotkanie to miało charakter wyjątkowy i na zawsze pozostanie w pamięci zebranych w Urzędzie Miejskim uczestników. Dzięki hojności władz miasta każdy zagraniczny gość opuścił salę obrad Urzędu Miejskiego nie tylko z głową pełną wspomnień, ale również z prezentem związanym z Jaworznem, miastem nr 1 w Polsce (w plebiscycie „Kocham to miasto – Miasto Roku 2017”). Spotkanie zaszczycili swoją obecnością również przedstawiciele najwyższych władz oświatowych w mieście: Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu – Irena Wojtanowicz-Stadler, a także Inspektor Tomasz Dudek.
Wprost z Urzędu Miasta greccy goście udali się do siedziby głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej, którą dzięki uprzejmości Dyrektor Moniki Rejdych mogli zwiedzić prowadzeni przez anglojęzycznego przewodnika, pracownika biblioteki. Po interaktywnym Muzeum Miejskim oprowadził zwiedzających sam Dyrektor Przemysław Dudzik, który żartobliwie, a jednocześnie wyczerpująco zapoznał młodzież z historią miasta i regionu. Podziwiając rynek naszego miasta Grecy udali się do domów swoich partnerów z jaworznickiego II LO, gdzie mogli zakosztować polskiej gościnności oraz zapoznać się z tradycjami, daniami i obyczajowością typowych polskich rodzin. II LO dziękuje wszystkim wymienionym wyżej osobom i instytucjom za możliwość godnego zaprezentowania naszego miasta podczas tej międzynarodowej wymiany młodzieży.
Drugi dzień pobytu Greków w naszych stronach był dniem wyjazdowym. Polscy i greccy uczniowie wraz z opiekunami udali się do Żywca. Młodzi ludzie odwiedzili Muzeum Browaru Żywiec, gdzie dowiedzieli się dużo o procesie warzenia piwa oraz rozwoju piwowarstwa w Polsce w powiązaniu z historią kraju. Zostali też oprowadzeni po pięknym parku w Żywcu zapoznając się jednocześnie z historią rodu Habsburgów. Nieco zziębnięci – Grecy nie są przyzwyczajeni do tak niskich temperatur (w Atenach wciąż +20°C) dotarli do restauracji Kapias Ogrody w Goczałkowicach Zdroju, gdzie zjedli pyszny wigilijny obiad. Polacy zapoznali Greków z tradycją łamania się opłatkiem i innymi tradycjami wigilijnego stołu.
Udany pobyt Greków w naszym mieście i regionie był możliwy dzięki wsparciu finansowemu firm: Asplant – Skotniccy Spółka Jawna, ICB PHARMA Tomasz Świętosławski, Paweł Świętosławski Spółka Jawna, a także Wydziałowi Edukacji Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Jaworznie oraz Radzie Rodziców II LO. Cała społeczność szkolna II LO serdecznie dziękuje darczyńcom za pomoc i możliwość godnego reprezentowania strony polskiej podczas tej części wymiany międzynarodowej. Nasi goście zabrali miłe wspomnienia do Grecji a polscy uczestnicy projektu już nie mogą się doczekać ciągu dalszego, czyli spotkania w kwietniu 2018 w Atenach.