Pani Marta Masajło-Sidełko z Jaworzna ma dwie pasje – pierwszą z nich jest pieczenie ciast, a drugą – psy rasy basset. Miłość do tej rasy zaczęła się przez przypadek – znajoma poprosiła naszą czytelniczkę, by zaopiekowała się jej psem w czasie wakacji. Filip, bo tak miał na imię pies, od razu skradł serce Pani Marty, która postanowiła, że w przyszłości będzie mieć basseta.

W 2012 roku znalazłam Setke z hodowli spod Jeleniej Góry. Po około dwóch latach Setka została Championem Polski i dzięki temu mogła zostać mama szczeniąt. W 2014 roku Setka urodziła ku naszemu ogromnemu zaskoczeniu,aż 10 szczeniąt (żyliśmy wtedy na pudełkach po przeprowadzce z mieszkania do domu). No było wesoło. Wspaniałe uczucie i może to się wyda niektórym dziwne taki swoisty „cud narodzin”. Maluchy rodzą się wielkości około 400-600g w zależności od ilości szczeniąt w miocie. Podobno rekordowy miot to 14 szczeniąt. Szczęśliwie pieski z pierwszego miotu rozjeździły się po Polsce i świecie. Znalazły nowe domki. Zawsze zapraszam przyszłych właścicieli, aby zobaczyli nasz dom i hodowlę tzw.”od kuchni”. Bo szczeniaczki są słodkie ale szybko wyrastają. Nie chce żeby po pewnym czasie ktoś zadzwonił i powiedział ,że już go nie chce. Pies to nie zabawka! To odpowiedzialność. – opowiada Pani Marta. W 2015 roku do Setki dołączyła Ada, która również została championką a na wiosnę na pewno pojawią się kolejne szczeniaki. – Dziewczyny mieszkają z nami w domu,nie uznaje tzw. hodowli klatkowych lub takich gdzie jest kilka ras jednocześnie. Nie przemawia to do mnie – dodaje jaworznianka.

Z hodowli Pani Marty wyszło już 26 szczeniąt. – Każdy miot ma imiona na dana literkę. Zaczynaliśmy od A potem B C i ostatni na literkę F. Każde imię podlega głębokiej rodzinnej dyskusji i ma jakieś znaczenie. To niektóre przykłady nadawania im imion: Np. Afera z miotu B była najglosniejsza i najbardziej szalona, Alfa bo urodziła sie jako pierwsza, Astra pierwszy samochód w moim życiu. Asterix imię bohatera z filmu o Asterixie i Obelixie, Bajka najpiękniejsza, Beza najsłodsza i największy przytulas. Całus całuśny chłopak z miotu c taki cukiereczek, Cristal bardzo luksusowy szampan. Figa imię tchórzofretki która odeszła od nas w zeszłym roku. Frotka milusia suczka biało-brązowa – mówi nasza czytelniczka. Oczywiście imię nadane w hodowli nie jest zobowiązujące – często zdarza się, że właściciele je zmieniają.

Co roku jaworznianka jeździ na Zloty Bassetów pod Kielce. Jak sama przyznaje, jest to wspaniały czas w otoczeniu natury i bassetów a także innych hodowców. Czas, który służy odpoczynkowi, integracji i wymianie doświadczeń.

Bassety należą do grupy psów gończych. Zostały wyhodowane do polowań tuż nad powierzchnią gruntu,w gęstym podszyciu leśnym. Basset hound jak wiele obecnych ras została wyhodowana stosunkowo niedawno bo u schyłku XIXwieku w Wielkiej Brytanii. W wielu książkach basset jest opisany jako pies o melodyjnym głosie. Sąsiedzi naszej czytelniczki mogą potwierdzić, że to prawda.

Jeśli jesteście zainteresowani hodowlą naszej czytelniczki, koniecznie odwiedźcie fanpage: https://www.facebook.com/HodowlaBassetow/