Rozpoczął się sezon grzewczy. Warto więc uświadomić sobie, jak poszczególne odpady, które spalamy, wpływają na nasze zdrowie. 24 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie na temat szkodliwości spalania odpadów dla naszego zdrowia i… portfela.

– Nasze domy ogrzewane są różnymi paliwami, jak np. gaz ziemny, węgiel czy ekogroszek. Niestety znaczna część społeczeństwa ulega pokusie pozbycia się odpadów paląc je w domowych piecach, ogrzewając przy tym domy. Pozwala to pozornie zaoszczędzić na kosztach paliwa, ale może stać się przyczyną bardzo poważnych konsekwencji – zdrowotnych oraz finansowych – mówi Piotr Jamróz z Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych w Jaworznie.

Miejska Biblioteka Publiczna i Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych w Jaworznie zapraszają na spotkanie pn. „Jak spalanie odpadów w domowych piecach wpływa na nasze zdrowie”? które odbędzie się 24 października o godz. 17:00 w jaworznickiej książnicy. W ramach wydarzenia zostaną zaprezentowane poszczególne zanieczyszczenia powstające na skutek spalania odpadów w piecach oraz ich wpływ na zdrowie mieszkańców. – Podczas prelekcji poruszone zostaną również kwestie związane z prawnymi konsekwencjami palenia odpadów w piecach. Należy zaznaczyć, że palenie śmieci w warunkach domowych w myśl Ustawy o odpadach (Dz.U. 2013 poz. 21.) jest wykroczeniem, za które można zostać ukaranym karą grzywny do 5000 zł lub nawet trafić do aresztu. Dlatego by uniknąć zanieczyszczeń powietrza, a także odpowiedzialności karnej, należy pamiętać, że nie wolno palić odpadów. Jeśli chodzi o susz ogrodowy i gałęzie, to regulamin utrzymania porządku i czystości na terenie miasta Jaworzna (Uchwała Nr VII/79/2015 Rady Miejskiej w Jaworznie) dopuszcza możliwość spalania ich na wolnym powietrzu, czyli np. w przydomowych ogródkach.

Kontrolę naszego pieca i spalanego w nim paliwa może przeprowadzić straż miejska, policja, straż graniczna, a nawet straż leśna. Spotkanie zakończy się prezentacją dobrych praktyk w zakresie efektywnego ogrzewania i zarządzania energią w gospodarstwach domowych. Uczestnicy będą mieli możliwość wzięcia udziału w teście wiedzy, podsumowującym szkolenie – dodaje Piotr Jamróz. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.