Jaworznickie Hospicjum istnieje już 20 lat! Praca, jaką wykonują pracownicy i wolontariusze placówki jest nieoceniona – nie sposób wynagrodzić dobra i poświęcenia, które niosą potrzebującym. Zrozumieją to osoby, których bliscy byli podopiecznymi tej placówki.

Z okazji dwudziestolecia istnienia Hospicjum, a także w setną rocznicę śmierci św. Brata Alberta, patrona placówki w Jaworznie, organizowany jest koncert charytatywny. W najbliższą sobotę, o godz. 18:30, w Kolegiacie św. Wojciecha odbędzie się uroczysta Msza Święta, a po niej, o godz. 19:30, na Rynku Głównym rozpocznie się koncert „Człowiek o jednej duszy”. Wystąpią Józef Skrzek, Ela Skrzek, Barbara Gruszka-Zych i prof. Henryk Jan Bator. Wstęp na wydarzenie jest wolny, jednak przychodząc, warto wesprzeć finansowo Hospicjum. Bo potrzeby takich miejsc zawsze są większe niż możliwości.

Osoby, które pragną włączyć się w to piękne dzieło i pomagać chorym, zachęcamy do zapisów na kurs wolontariusza medycznego. Spotkanie organizacyjne odbędzie się 20 września o godz. 17:00, w siedzibie Hospicjum przy ul. Górniczej 30. Chętnych prosimy o zgłaszanie drogą mailową lub telefonicznie do dnia 18 września. Kontakt: wolontariat@hospicjum-jaworzno.pl, tel. 506257379.

Placówka powstała w 1997 roku jako hospicjum domowe, a od stycznia 2001 przyjmuje chorych także stacjonarnie. Pracownicy i wolontariusze z pełnym zaangażowaniem otaczają opieką człowieka chorego na chorobę nowotworową, zapewniając mu pomoc medyczną, pielęgnacyjną, psychologiczną i duchową. Rodziny osób, które były pod opieką Hospicjum, nawet po śmierci bliskich rzadko zrywają kontakt z placówką, pomagając w miarę swoich możliwości. Wsparcie zapewniane chorym oraz ich rodzinom jest tak ogromne, że nie sposób o nim zapomnieć. Poświęcenie personelu medycznego, gotowego przyjechać do chorego o każdej porze, czy dobre serca wolontariuszy, to coś, za co naprawdę ciężko się odpłacić. Opieka hospicyjna dla chorego i jego rodziny jest bezpłatna. Koszty opieki w części pokrywane są z Narodowego Funduszu Zdrowia. Pozostałą część środków placówka uzyskuje od przedsiębiorców, instytucji oraz indywidualnych darczyńców.

Jak wesprzeć jaworznickie Hospicjum?
– poprzez udział w sobotnim koncercie charytatywnym,
– zostając wolontariuszem,
– przekazując 1 proc. podatku (KRS: 000 000 8274),
– dokonując wpłaty na konto: 31 1090 2008 0000 0001 0060 4056,
– zbiórki pieniędzy na uroczystościach (np. śluby, pogrzeby),
– wsparcie rzeczowe, np. środki czystości, worki na śmieci, pościel bawełniana, czajniki bezprzewodowe, pampersy dla dorosłych, środki higieniczne i pielęgnacyjne.