Wcześniaki w polskich szpitalach przytulają się do ośmiorniczek. Dlaczego? Bo ich macki przypominają im pępowinę. A pępowina bezpieczeństwo w brzuchu mamy. Ty też możesz wydziergać ośmiorniczkę, a jeśli praca z szydełkiem nie jest Twoją mocną stroną – po prostu przekaż włóczkę.

Akcja „Ośmiorniczki dla wcześniaków” została zapoczątkowana w Danii. Obecnie jest prowadzona w Hiszpanii, na Ukrainie oraz w Polsce. Polega ona na dzierganiu ośmiorniczek, a następnie podarowaniu ich szpitalom, by trafiły do inkubatorów.

Jeśli chcielibyście się włączyć w tę akcję, zapraszamy 21 września o godz. 17:00 do Muzeum Miasta Jaworzna. – W naszym Szpitalu w Jaworznie też jest taka osoba, która chce aby maleństwom poza brzuchem mamy było miło i przyjemnie. Dlatego nauczy nas w doborowej atmosferze z cieplutką kawą i ciastem zrobić ośmiorniczki. Zajęcia poprowadzi Kierownik Oddziału Neoantologii lekarz Ilona Pietruszewska! – zdradzają organizatorzy. Wstęp na zajęcia jest wolny. Jeśli dzierganie nie jest Waszą mocną stroną, a chcielibyście wesprzeć akcję, możecie podarować uczestnikom zajęć włóczkę. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 501 45 26 97.

Ośmiorniczki to nie jedyny podarunek, jaki jaworznianki przekażą dla maluchów. Muzeum Miasta Jaworzna zaprasza na kolejne spotkania, podczas których będzie można wydziergać coś dla noworodków, a konkretnie kocyki i czapeczki. Najbliższe spotkanie 29 września o godz. 17:00. Kolejne wydarzenia odbędą się 27 października, 24 listopada i 30 grudnia. Tu również mile widziane są podarunki w postaci włóczki.