Niepowtarzalne koncerty pierwszej edycji JAV Music Festival – Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego!

Od 21 do 24 września wystąpią artyści reprezentujący światowy poziom. Festiwal skierowany jest nie tylko do melomanów, będzie można posłuchać muzyki różnych gatunków. Będą gwiazdy młodego pokolenia: wirtuoz skrzypiec, grający na instrumencie Stradivariusa, Yury Revich; genialny progresywny duet smyczkowy łączący rock, jazz i klasykę, BartolomeyBittmann; pięciu świetnych saksofonistów występujących w świecie z projektem Five Sax i Baptiste Herbin, francuski wirtuoz saksofonu jazzowego, znany z niebywałej techniki. Z rosyjskim skrzypkiem wystąpi Archetti Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna, a Baptiste Herbin zagra w towarzystwie Jaworznickiej Orkiestry Rozrywkowej eM Band. Koncerty będą się odbywać w sali koncertowo-teatralnej Młodzieżowego Domu Kultury w Jaworznie przy ul. Inwalidów Wojennych 2. Bilety są już dostępne na http://bilety.mckis.jaw.pl oraz www.javfestival.pl, w cenie 39 zł za każdy koncert, a 4-dniowy karnet kosztuje 129 zł.

Maciej Tomasiewicz, dyrygent Archetti Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna

O festiwalu jego idei i naszym w nim udziale wiemy jako orkiestra od miesięcy. Już w lutym wyłonił się ostateczny repertuar. 21  września Archetti wraz z Revichem wykona: 4 Pory Roku Antonia Vivaldiego, Koncert C-dur Józefa Haydna i Violintango Melani  Mestre. Z pewnością taki wybór ucieszy każdego. Mamy tutaj przecież najsłynniejsze i niezwykle efektowne kompozycje znane od  wieków, a także polską premierę utworu współczesnego, uznanego już w świecie dzięki Revichowi właśnie. Nasi artyści przygotowują  się do tego koncertu, który będzie dla nas otwarciem nowego sezonu artystycznego, zresztą niezwykle ważnego, biorąc pod uwagę  nasze ostatnie sukcesy m.in. w Sali Kameralnej NOSPR-u. Koncert Revicha wraz z Archetti z pewnością nikogo nie zawiedzie. 

Dziś  przedstawiamy artystów pierwszych dwóch dni festiwalu: 

Yury Revich

25-letni skrzypek, jeden z niewielu, który gra na instrumencie Stradivariusa („Princess Aurora” z 1709 r.). Zaczął grać na skrzypcach, mając 5 lat. Dwa lata później rozpoczął naukę w Moskiewskim Konserwatorium Państwowym im. Piotra Czajkowskiego. W 2009 r. przeniósł się do Konserwatorium Wiedeńskiego, gdzie studiuje pod okiem Pavla Vernikova. To niezwykle utalentowany, wszechstronny artysta o głębokiej dojrzałości, do tego jeden z najbardziej ekspresyjnych muzyków swojego pokolenia. Występował na deskach wielkich sal koncertowych świata. W 2009 r. zadebiutował w Carnegie Hall, a w 2013 r. w La Scalii. Grał m.in. w Filharmonii Berlińskiej i tamtejszym Konzerthaus, wiedeńskim Musikverein, szwajcarskiej Zürich Tonhalle, wiedeńskim Konzerthaus, lipskim Gewandhaus i Sali Koncertowej im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Yury Revivh jest laureatem nagrody Niemieckiej Akademii Fonograficznej ECHO Klassik 2016 dla debiutanta roku, nagrody Młody Artysta Roku 2015 International Classical Music Awards i Młody Muzyk Roku Beethoven Center w Wiedniu. Za nagranie dla ARS Produktion otrzymał nagrodę ECHO. Obecnie ten młody artysta jest ambasadorem Amadeus Vienna International School i kierownikiem muzycznym Beethoven Center w Wiedniu oraz wykładowcą w WOM Academy w Santanderze.

BartolomeyBittmann

Drugiego dnia festiwalu wystąpi austriacki duet BartolomeyBittman, reprezentujący crossover, czyli muzykę łączącą różne style. Duet tworzy pochodzący z Grazu Klemens Bittmann, który gra na skrzypcach i mandoli. Matthias Bartolomey to wiedeńczyk grający na wiolonczeli. To śmiali indywidualiści, napędzani chęcią tworzenia współczesnego repertuaru dla instrumentów osadzonych w tradycji klasycznej. Połączenie skrzypiec, wiolonczeli i mandoli jest nietypowe dla tych instrumentów. Artyści, eksperymentując muzycznie, konfrontują z finezją i wirtuozerią rock, metal, jazz i world music ze swoimi “klasycznymi” instrumentami. Opowiadają muzyczne historie w taki sposób, że wydają się być żywe i barwne już od pierwszych dźwięków, całkowicie ujmując słuchaczy. Duet ten jest nieustraszony w swym dążeniu, włączając do swoich oryginalnych kompozycji elementy muzyki rockowej lat 60., 70. i 80., jak również współczesnego jazzu, folku, popu i muzyki kameralnej, po mistrzowsku wplatając te odmienne elementy w jednolitą i niezależną całość. W wykonaniu tego duetu czeka nas dawka niezwykle energetyzującej muzyki.