Czy nasze miasto stanie się pierwszym miastem w Europie po którego ulicach będą jeździć pojazdy bez kierowcy?

We wtorek, 8 sierpnia, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie odbyła się konferencja połączona z podpisaniem listu intencyjnego inicjującego współpracę Gminy z Instytutem Transportu Samochodowego oraz firmą Comtegra S.A. w sprawie opracowania niezbędnych wytycznych pozwalających na eksploatację pojazdów autonomicznych.
Nasze miasto sięga po coraz więcej! Jaworzno niewątpliwie staje się liderem innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie transportu – inwestycje w autobusy elektryczne, działania zmierzające do budowy odcinka testowego Hyperloop a wreszcie decydujący krok do zrealizowania marzenia o autonomicznych pojazdach poruszających się na naszych drogach.

– Jaworzno po raz kolejny podejmuje współpracę, która potwierdza pozycję jednego z głównych liderów e-mobility wśród polskich miast. Ogólnoświatowe technologiczne trendy w branży automotive wyraźnie wskazują, że w najbliższych latach najważniejszym kierunkiem rozwoju transportu drogowego (zarówno osobowego jak i towarowego) będzie stworzenie pojazdów autonomicznych (samosterujących) oraz podniesienie udziału ilościowego pojazdów zasilanych energią elektryczną. W tym celu niezbędne staje się opracowanie wytycznych prawnych, organizacyjnych oraz technicznych. Wytycznych, umożliwiających eksploatację w sposób spełniający oczekiwania użytkowników, przedsiębiorców i producentów, przy poświęceniu maksimum atencji kwestiom bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego – informuje Paulina Kleszczewska z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Jaworznie.


Po części oficjalnej nastąpiła prezentacja „mobilnego laboratorium”- jedynego w Polsce samochodu do skanowania przestrzeni.