Największa w kraju impreza sportowa zawita do naszego miasta 31 lipca, a Jaworzno znajdzie się w centrum zainteresowania światowych mediów i fanów kolarstwa.

Czesław Lang też zaprasza

Wyścig rusza już w sobotę, 29 lipca z Krakowa. – Zapraszam wszystkich mieszkańców Jaworzna na start do 3 etapu. Pięknego etapu z Jaworzna do Szczyrku. Będziecie państwo na starcie mogli przyjrzeć się z bliska, jak wygląda organizacja grup zawodowych, można będzie spotkać Rafała Majkę, Petera Sagana, największe nazwiska światowego peletonu. Myślę, że będzie to naprawdę wielka, niepowtarzalna frajda, więc zapraszam jeszcze raz na start do etapu Jaworzno- Szczyrk – mówi Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne. Wyścig jest już w ostatniej fazie przygotowań, również w naszym mieście. Znamy dokładnie trasę, którą przejadą kolarze, wiemy, które ulice będą zamknięte dla ruchu samochodowego i gdzie znajdą się najgorętsze miejsca dla fanów dwóch kółek. Start honorowy zlokalizowany będzie w Rynku i to właśnie tam będzie znajdował się centralny punkt imprezy, w którym powstanie całe kolarskie miasteczko.

Kolarze na ulicach miasta

Zawodnicy wystartują o godz. 15.00 i przejadą dwa okrążenia wokół ścisłego centrum miasta, ulicami Pocztową, Grunwaldzką, Mickiewicza, Sławkowską, Obrońców Poczty Gdańskiej i Słowackiego. Następnie znowu zobaczymy ich Ogromne kolarskie emocje czekają nas już w najbliższy poniedziałek! na Rynku, po czym ul. Pocztową i Grunwaldzką przejadą w kierunku ulic Kolejowej, Leśnej, Moniuszki i skręcą w aleję Józefa Piłsudskiego gdzie rozpocznie się start ostry. – Od godziny 6.00 do około 15.30 dla ruchu zamknięte będą ulice Narutowicza od Zagłoby, cała Pocztowa, Biała od Sądowej oraz Zielona od wjazdu na parking. Na tych ulicach nie będzie dopuszczone parkowanie pojazdów, również na przyległych parkingach. Rzecz jasna cały Rynek będzie zamknięty dla wszelkiego ruchu pojazdów, z wyjątkiem tych obsługujących wyścig, aż do zakończenia prac na płycie, więc do około 18.00. Na odcinkach w centrum miasta, gdzie będzie przejeżdżał Tour, a mogłyby być zaparkowane samochody, jak na Słowackiego, gdzie jest bardzo wąsko, lub na fragmencie Obrońców Poczty Gdańskiej (od ul. Św. Wojciecha do ul. Słowackiego), będzie w obustronny zakaz zatrzymywania. Pozostała część trasy będzie zamknięta tylko na czas przejazdu. Nastąpi to około godziny 14.40, a ruch przywrócony będzie około 15.20. W tym czasie w dużym stopniu będzie możliwość ominięcia tych zamkniętych ulic, należy jednak liczyć się z tym, że kiedy wjedziemy na którąś z dróg prowadzącą w stronę zamkniętego odcinka, możemy trafić na korek lub inne utrudnienie – wyjaśnia Artur Zięba, komendant Straży Miejskiej w Jaworznie. Wszelkie utrudnienia powinny zniknąć do 20.00. Tadeusz Kaczmarek, zastępca prezydenta miasta, wystosował też list do mieszkańców, w którym wyjaśnia, którędy pomknie peleton. – Proszę o wyrozumiałość, cierpliwość oraz dostosowanie się do ograniczeń związanych z organizacją tak dużej imprezy. Jednocześnie serdecznie zapraszam i zachęcam do kibicowania i oglądania zmagań kolarskich – apeluje wiceprezydent.

Dodatkowe atrakcje

Tego dnia na wszystkich kibiców czekać będzie moc atrakcji. Na Rynku stanie miejski namiot „Jaworzno-źródło energii”, w którym organizowana będzie gra „Kolarski zawrót głowy”. TAURON, jako jeden ze sponsorów wyścigu, przygotował sporo niespodzianek dla mieszkańców miasta i kibiców kolarstwa. W namiocie tej firmy organizowane będą konkursy z nagrodami dla dzieci. Najmłodsi mogą przyjść na Rynek już o 12.00, bo przewidziane dla nich atrakcje rozpoczną się przed główną imprezą. O 14.00 na miejscu powinni pojawić się wszyscy kibice, którzy chcą podpatrzyć przygotowania do startu, zrobić sobie zdjęcie na ściance TdP czy spotkać najlepszych na świecie zawodników. Rowerowe emocje w Jaworznie nakręcają: DB Cargo Polska S.A., FUD-MEN oraz Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. 

 

 

 

Spotkajmy się na Rynku!

Prezydent Paweł Silbert specjalnie dla „Pulsu Jaworzna”

fot. Materiały Urzędu Miasta
Prezydent Paweł Silbert i Czesław Lang

Czy było trudno, aby Tour de Pologne wrócił do Jaworzna?

Zdecydowanie nie. Nasze duże możliwości organizacyjne, potencjał i radość mieszkańców z kibicowania najlepszym kolarzom, to największy atut w rozmowach z Lang Teamem. Dzięki temu po roku przerwy Czesław Lang i najbardziej prestiżowa impreza kolarska w Polsce wracają do Jaworzna.

Mieliśmy roczną przerwę. Czym spowodowaną?

W ubiegłym roku zajmowaliśmy się organizacją potężnego przedsięwzięcia, jakim były Światowe Dni Młodzieży. Organizacja pochłonęła wiele czasu, mocno postawiliśmy na zapewnienie bezpieczeństwa pielgrzymom. Postaraliśmy się, aby nie zabrakło licznych atrakcji. To wszystko wiązało się z finansami, patrząc na budżet musieliśmy zdecydować i to Światowe Dni Młodzieży były dla nas wtedy priorytetem.

Jak mieszkańcy odbierają to, co wkrótce się wydarzy, docierają do pana głosy dotyczące Tour de Pologne?

Docierają do mnie entuzjastyczne głosy jaworznian. To wielkie sportowe wydarzenie mające światową rangę i prestiż. To także ogromne zainteresowanie mediów i szansa na pokazanie potencjału miasta. Z badań opinii publicznej z 2016 roku, to właśnie wyścigi kolarskie bezsprzecznie są tymi imprezami, których oczekują mieszkańcy. Wracamy na trasę Tour de Pologne, rezerwując sobie również etap w przyszłym roku. Liczę na to, że Rynek i trasa zapełnią się kibicami.

Mieszkańcy chyba nie będą zaskoczeni jakimiś wielkimi utrudnieniami?

Utrudnienia na drogach będą, to oczywiste. Informujemy o tym, które ulice i na jak długo będą nieprzejezdne. Patrząc na całe miasto, nie ma ich dużo i ewentualne kłopoty będą raczej chwilowe. Spotkajmy się więc na Rynku 31 lipca, przywitajmy Czesława Langa, kolarzy i przeżywajmy najlepsze sportowe emocje podczas jaworznickiego odcinka Tour de Pologne. Serdecznie zapraszam.

Kolejne inwestycje w infrastrukturę rowerową pokazują, jaka jest nie tylko komunikacyjna, polityka miasta. Organizacja etapu TdP w Jaworznie jest „wisienką na torcie” i podkreśleniem strategii miasta?

W Jaworznie mamy cały rok pod znakiem rowerów. Night Bikingi, rodzinny rajd rowerowy, miasteczko rowerowe na Dni Miasta, w ten weekend na Rynku będzie można przetestować trzy różne systemy rowerów publicznych, a w poniedziałek przeżywać emocje Tour de Pologne. Jeśli do tego dodamy inwestycje rowerowe, to stajemy się miastem dwóch kółek.

Dziękuję za rozmowę.

Gra Miejska przed wyścigiem

Już 31 lipca na jaworznickim Rynku rozpocznie się start 3 etapu 74. Tour de Pologne. Oprócz pasjonującego widowiska związanego bezpośrednio z samym wyścigiem organizatorzy przygotowali w tym dniu szereg atrakcji dla jaworznian i gości naszego miasta oraz wszystkich fanów kolarstwa. O godzinie 15 wszystkie oczy zwrócone będą na start honorowy wyścigu, więc już od godz. 12.00 Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie zaprasza do udziału w Grze Miejskiej: Kolarski Zawrót Głowy, w której będzie można zdobyć bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w tym wydarzeniu, należy zgłosić się do Biura Organizatora i wypełnić dostępną w biurze kartę patrolową, a następnie udać się do trzech punktów kontrolnych. Wszystkie stanowiska zlokalizowane będą na Rynku Głównym, a wszystkie konkursowe zadania zostały osadzone w świecie kolarstwa. Pierwszych 50 patroli, które ukończą grę, otrzyma atrakcyjne nagrody, zaś trzem pierwszym osobom, które ukończą naszą zabawę i przyniosą ze sobą dwa wycięte z tygodnika „Puls Jaworzna” kupony, wręczone zostaną niespodzianki. Drugi kupon zamieszczamy obok, pierwszy ukazał się przed tygodniem. Gra Miejska potrwa do godziny 13.40, kiedy to będzie można jeszcze podejść i wypisać kartę patrolową. Do 14.00 będzie można oddawać wypełnione karty, spośród których trzy patrole otrzymają dodatkowe upominki (do odbioru w siedzibie MCKiS przy ul. Krakowskiej 8). Więcej informacji można znaleźć w regulaminie gry dostępnym w wydarzeniu „Tour de Pologne…” na portalu społecznościowym pod adresem www. facebook.com/mckisjaworzno, a także w Biurze Organizatora. 

 

Przetestuj rowery!

 

fot. Grażyna Dębała/Puls Jaworzna

Już w najbliższy weekend jaworznianie będą mieli okazję, by przetestować miejskie rowery. Na Rynku swoje jednoślady prezentować będą Sycube, Nextbike i BikeU. To firmy, które prowadzą bezobsługowe wypożyczalnie rowerów miejskich w wielu miastach i chcą rozszerzyć swoją sieć również o Jaworzno. Na razie nie wiadomo jeszcze, która z firm zostanie wybrana, by podobne usługi świadczyć w naszym mieście. Kilka dni temu do Jaworzna przyjechali pracownicy firmy Nextbike, by zaprezentować rowery i opowiedzieć o zasadach, na jakich działają ich wypożyczalnie. – Mamy duże doświadczenie. Nasze wypożyczalnie działają w 142 miastach, 23 państwach na 4 kontynentach. W Polsce mamy 1060 stacji w 27 miastach. System rejestracji jest prosty, a zarejestrowanie się na przykład w Jaworznie pozwala na korzystanie z naszych rowerów również we wszystkich innych wypożyczalniach – tłumaczył Jakub Giza z Nextbike. Możliwości tej wypożyczalni sprawdzali urzędnicy. Rowery testował m.in. Paweł Silbert, prezydent Jaworzna i Tadeusz Kaczmarek, wiceprezydent miasta. Teraz taką okazję będą mieli również mieszkańcy. Testowanie miejskich rowerów będzie możliwe od soboty 29 do 31 lipca, a więc jeszcze w dniu startu „naszego” etapu Tour de Pologne. Początek sobotnich pokazów wyznaczono na godzinę 12. Będzie też okazja, by sprawdzić stan swojego jednośladu. – Firma Nextbike będzie prowadzić na swoim stanowisku serwis rowerowy – zapowiada Emilia Tura, rzeczniczka jaworznickiego Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. W Jaworznie ma powstać 20 stacji wypożyczalni rowerów. Możliwość wypożyczenia jednośladu będzie więc w każdej dzielnicy. W sumie do dyspozycji mieszkańców oddanych zostanie 200 rowerów. Nie wiadomo jednak jeszcze, jaki procent pojazdów będzie miał napęd elektryczny i na jakich zasadach będą wypożyczane. Wiele zależy od wyboru konkretnej firmy.

Konkursy rozstrzygnięte!

Rowerowe puzzle” mają już swoich laureatów. Książki Czesława Langa z autografami mistrza i zestawy gadżetów miejskich odbiorą 31 lipca w Rynku: Piotr Bętkowski, Adam Byrczek i Grzegorz Oleksiak. Wszyscy w terminie dostarczyli do siedziby organizatora konkursu poprawnie wypełnione i podpisane formularze zgłoszeniowe. Piotr Bętkowski odpowiedział też prawidłowo na dodatkowe, telefoniczne pytanie o imię i nazwisko oraz narodowość kolarskiego mistrza świata, triumfatora 68. Tour de Pologne, który (po 6-letniej przerwie) wystartuje w 74. Tour de Pologne UCI World Tour. Chodziło o Słowaka Petera Sagana. Dzięki temu otrzyma też oryginalną, jaworznicką koszulkę kolarską. Niestety, inny nasz konkurs nie doczekał się zwycięzców. Jakie wielkie wyścigi szosowe przejeżdżały w ciągu ostatnich 10 lat przez Jaworzno i kiedy? Żadna z odpowiedzi nie była prawidłowa. Liczyło się podanie dokładnej daty. Uczestnicy konkursu wymieniali najwyżej dwa wyścigi lub tylko Tour de Pologne sprzed dwóch lat. Tymczasem gościliśmy w tym czasie trzy duże kolarskie wydarzenia. Podajemy prawidłową odpowiedź: 71. Tour de Pologne – etap IV, Tarnów-Gemini Park-Katowice – 6 sierpnia 2014 r.; 26. Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków – 2 lipca 2015 r.; 72. Tour de Pologne – etap IV, Jaworzno-Nowy Sącz – 5 sierpnia 2015 r.

Dawid Litka/GD/RK/RED/Puls Jaworzna