Wczorajsza kolizja w centrum Byczyny wywołała znów dyskusję nad budową estakady w tym osiedlu. Nowa droga wyniesiona miałaby być ponad dolinę i nie krzyżowała by się z ul. Baranowskiego i Gwardzistów.

Oznaczałoby to, że starą, a obecną drogą jeździłyby wyłącznie autobusy PKM i samochody mieszkańców Byczyny. Czyli kilkadziesiąt razy pojazdów mniej niż obecnie. Reszta pojechałaby estakadą w tunelu z ekranów pochłaniających hałas nad osiedlem.

Projekt budowy był gotowy 8 lat temu. Wówczas oprotestował go jeden z mieszkańców Byczyny, który namówił kilkuset sąsiadów do podpisania listu protestacyjnego. Mimo protestów decyzję o utrzymaniu lokalizacji drogi w planowanym śladzie podjął wtedy Minister Transportu. Niestety – w 2009 roku – przez świat przetoczył się kryzys finansowy, który zmniejszył o wiele milionów złotych dochody Jaworzna. Gmina wycofała się z tego powodu z lokalizacji drogi.

Nie zmieniło to jednak prognoz ruchu. Urzędnicy dekadę temu przewidzieli, że dziś przejazd w poprzek drogi krajowej będzie katorgą. I zdarzać się tam będą wypadki spowodowane zatłoczeniem.

Rok temu rozpoczęła się aktualizacja projektu oraz ponowne postępowanie środowiskowe. Stara decyzja środowiskowa po 6 latach od jej uzyskania po prostu wygasła. Niedawno nowo wydana decyzja została zaskarżona przez tego samego mieszkańca co przed laty.

Czy tym razem uda mu się przekonać do swoich racji mieszkańców osiedla? Od kilku lat domagają się oni rozwiązania problemu nadmiernie zatłoczonej ulicy Krakowskiej i budowy estakady. Inne – tymczasowe rozwiązania – takie jak budowa sygnalizacji świetlnej – mogą przynieść tylko zwiększenie zamieszania i powstanie korków na głównej drodze. A natężenie ruchu nie zmniejszy się już na pewno. Będzie tylko gorzej.

Przypominamy jak miała wyglądać estakada na wizualizacji.

Film pokazuje trasę od strony Chrzanowa w stronę centrum miasta.

https://www.youtube.com/watch?v=RFjtfyaRMrc

Zapytaliśmy o temat radnych i mieszkańców:

– Skrzyżowanie w Byczynie jest bardzo źle rozwiązane, dla nas jako mieszkańców chęć skorzystania z niego chociażby w godzinach porannych czy w godzinach wzmożonego ruchu jest bardzo utrudniona. Pomysł budowy estakady w tym miejscu mam nadzieję że spowoduje łatwiejsze i przede wszystkim bezpieczniejsze korzystania ze skrzyżowania ponieważ cały ruch zostanie zorganizowany poza Byczyną – mówi Ewelina Radko, mieszkanka dzielnicy.

– Każdy kto choć raz jechał przez Byczynę w stronę Chrzanowa dobrze wie jak wygląda przejazd przez tą dzielnicę. Problem ten zauważają także sami mieszkańcy tamtej okolicy – jest niebezpiecznie, a wzmożony ruch, w związku pobliskim połączeniem z autostradą A4 tylko pogarsza sprawę. Potrzeba znalezienia nowej, tranzytowej drogi nie tylko bezpiecznie „omijającej” Byczynę jest dziś powszechnie akceptowanym priorytetem. Wydaje mi się, że zrealizowanie estakady byłoby rozwiązaniem, które usprawni komunikację samochodową na tym odcinku drogowym, a przede wszystkim wpłynie na poprawę bezpieczeństwa zarówno dorosłych, jak i najmłodszych mieszkańców Byczyny – komentuje radny Dawid Domagalski.

– Wszystko jest aktualnie na etapie załatwiania, do sierpnia mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi w Urzędzie Miejskim. Nie ulega wątpliwości, że jest to jedno z najgorszych skrzyżowań i ta estakada wpłynęłaby korzystnie na bezpieczeństwo ruchu drogowego w tym miejscu – mówi Anna Lichota, mieszkanka i radna z Byczyny.